SÁDOK, KRUŠOVCE. S blížiacim sa koncom roka sa končí sezóna aj pre archeológov a reštaurátorov. Reštaurátorské práce končia v súčasnosti aj v kostole Panny Márie kráľovnej anjelov na Sádku, ktorého vznik datujeme do druhej polovice jedenásteho storočia. Ako nás informoval reštaurátor Peter Koreň, opravy interiéru kostolíka sa tento rok výrazne pohli dopredu. Vytmelila sa západná stena lode a retušuje sa južná stena, vďaka čomu môžu návštevníci kostolíka vidieť množstvo zaujímavých malieb, ktoré boli doteraz skryté.
„Podarilo sa zachovať fragmenty dvoch vrstiev malieb zo stredoveku. Retušou sa snažíme potlačiť veľké biele plochy a spojením drobných fragmentov vyťahujeme pôvodné maľby,“ povedal Peter Koreň. Asi najzaujímavejším objavom, ktorý sa tento rok reštauroval, je viac ako štvormetrová maľba svätého Krištofa – patróna pútnikov, ktorý je vyobrazený s typickou palicou a na na pleci má malého Ježiška.
Prehrýzli sa cez to najhlavnejšie
Na stene možno vidieť aj obraz troch svätíc, nad ktorým sa nachádza fragment stredovekého aktu. „Je to zrejme zbytok témy posledného súdu. Nad ním sa ešte črtá tzv. mandorla, v ktorej bol namaľovaný Kristus, alebo Panna Mária,“ opísal hlavé výjavy, ktoré možno nájsť na stene Koreň.
Aj napriek tomu, že sa laikom zdá, že reštaurátori už na kostolíku nebudú mať veľa práce, podľa Koreňa je opak pravdou. „Čaká nás ešte podvežie, v ktorom sa po odkrytí premalieb môžu ukázať celkom pekné maľby. V dezolátnom stave je tiež sakristia a zreštaurovať treba aj drevenú emporu (chórus). Musím však povedať, že sme sa už prehrýzli cez to najhlavnejšie – svätyňu, loď kostola a jeho exteriér.“
Opravy pred sto rokmi odflákali
Počas tohto roka sa stihlo veľa spraviť aj v kostole Narodenia Panny Márie v Krušovciach, kde sa v roku 2014 podarilo nájsť unikátne fresky. Pozoruhodný je najmä nález Ladislavskej legendy. V západných častiach Slovenska sa totižto tento ikonografický program objavuje len ojedinele a v takej kvalite je jediný. Tento rok sa kvôli novému obetnému stolu otvorili krypty, ktoré sa nachádzajú pod svätyňou.
Oltár totižto váži niekoľko ton a bolo sa treba uistiť, či podlaha túto záťaž unesie.
Horšie však je, že kostol má už od 15. storočia problémy so statikou. Minulý rok sa uvoľnila časť podstrešnej rímsy na južnej fasáde, ktorá spadla. Príčinou bolo podľa reštaurátora Martina Mikuláša to, že keď v roku 1912 robili na kostole strechu, pomúrnice strechy vypodložili iba niekoľkými tehlami, pretože koruna muriva nebola vyspravená do roviny. Časom došlo ku rozožratiu dreva červotočom, ale aj prasknutiu podložených tehál a strecha klesla, čím nadmieru zaťažila barokovú rímsu.
„Odborná firma zdvihla celú strechu kostola približne o desať centimetrov a priestor medzi pomurnicou a korunnou rímsou sa domuroval. Potom sa opravila aj spadnutá rímsa,“ dodal Martin Mikuláš s tým, že počas roka prebiehali aj merania výškových posunov kostola, keďže na fasáde chrámu sú praskliny. Zatiaľ sa zdá, že odchýlky v meraniach sú zanedbateľné.. „Preto zatiaľ nebude nutné podkopávať kostol a spevňovať základy. V tomto období nás však ešte čaká archeologický výskum, ktorý overí hĺbku základov a preverí budovu, ktorá sa kedysi nachádzala severne od kostola. Na základe tohto výskumu bude môcť prísť ďalší odborník, ktorý povie, ako kostol odvlhčiť,“ povedal Martin Mikuláš.