SÚLOVCE. Minulý mesiac sme vás informovali o prípade pani Márie Lavovej zo Súloviec, ktorá chcela pomôcť svojmu známemu a zároveň starostovi obce Gabrielovi Svoradovi. Z trojtisícovej pôžičky sa však vykľula 30-tisícová, o čom sa pani Lavová dozvedela iba náhodou. Navyše existuje podozrenie, že celá pôžička bola uzavretá na základe pozmenených, či sfalšovaných dokumentov.
Sľub nesplnil Na stretnutí zástupcov banky s účastníkmi úverového vzťahu starosta prisľúbil, že do konca novembra nájde nového spoludlžníka, respektíve nehnuteľnosť, ktorou by úver založil, aby mohla byť pani Lavová vyškrtnutá z úverového vzťahu.
Aj napriek tomu, že dal starosta počas telefonického rozhovoru tento prísľub aj nám, podľa našich informácií tak doteraz neurobil.
Naopak, 4. decembra prišiel list – Príkaz na začatie exekúcie, v ktorom banka vymáha pohľadávku 6462 eur. „11.decembra mi však na stretnutí banka oznámila, že k 1.11.2015 má starosta Gabriel Svorad všetko uhradené a vzápätí mi pošlú tento list. Je jedno, kde sa stala chyba, ale jasným faktom je to, že pán starosta naďalej neplatí a viditeľne zavádza všetkých naokolo. Banka mu dala možnosť vymeniť spoludlžníka a on to nespravil aj napriek tomu, že mal minimálne tri možnosti, ktoré prichádzali do úvahy,“ povedala na margo listu pani Lavová.
Kvôli tejto nezrovnalosti sme sa obrátili aj na banku. Aj napriek tomu, že konkrétne informácie o svojich klientoch neposkytuje, dočkali sme sa všeobecného vysvetlenia, ktoré do prípadu vnáša viac svetla.
Urobí banka ústretový krok? „Na margo Vašej otázky uvedieme, že to, že má nejaký klient splnené záväzky k 1. 11. neznamená, že ich má splnené napríklad aj k 1. 12. A rovnako platí, že banka môže byť v prípade istej exekúcie oslovená exekútorským úradom. Pohľadávka však môže patriť inému subjektu, v prospech ktorého môže byť exekvované konto sporenia nášho klienta. Nemusí ísť iba o pohľadávku voči nám,“ povedal nám zástupca banky s tým, že nám prezradil, ako bude spoločnosť v tomto prípade ďalej postupovať.
Práve prísľub, ktorý banka dala, dáva pani Lavovej nádej, že sa kauza, do ktorej sa namočila vlastnou naivitou čoskoro vyrieši.
„Sme pripravení spolupracovať s klientmi, ktorých sa tento prípad týka. Sami sme vyvinuli iniciatívu, ktorá viedla k stretnutiu s dlžníkom aj spoludlžníčkou. Informácie, na ktoré sa pýtate a ktoré sa týkajú policajného preverovania nemôžeme poskytovať ani so súhlasom klienta. Bráni nám v tom zákon. Je však aj v našom záujme, aby sa situácia čo najskôr vyriešila. Vždy sme kládli a kladieme dôraz na ochranu spotrebiteľa a aj vzhľadom k policajnému vyšetrovaniu sme sa rozhodli spoludlžníčku vyňať z tohto úverového vzťahu a jej meno v ňom už vôbec nebude figurovať.“
Čo sa stalo? Starosta obce Gabriel Svorad údajne požiadal Máriu Lavovú, aby mu šla ručiť na úver vo výške 3-tisíc eur. Vtedy ešte spolu vychádzali dobre, preto mu vraj nemala dôvod neveriť. Starosta si vraj potreboval požičať na uhradenie dlhov obce a sľuboval, že dlh po pár mesiacoch urovná a ukončí. Nepríjemné prekvapenie však prišlo 15. januára, kedy miestnu poštovú doručovateľku zastupovala kolegyňa, ktorá pani Lavovej doniesla upomienku z banky na uhradenie splátky vo výške 501 eur. Po telefonáte sa dozvedela, že nie je spoludlžníkom na 3-tisíc, ale na 30-tisíc eur. Pani Lavová priznáva, že chybu urobila hneď na začiatku, kedy si poriadne neprečítala zmluvu, ktorú podpisovala. „Po tom, ako som si vyžiadala kópie všetkých dokumentov som zistila, že na niektorých dokumentoch síce figuruje moje meno, no ja som ich nepodpisovala. Navyše starosta uviedol, že sme druh a družka a žijeme na tej istej adrese. Zistila som, že existuje doklad – žiadosť o zmenu trvalého pobytu, ktorú som však nikdy nepodpísala a ani nepodala,“ povedala Lavová. A čo na to starosta Gabriel Svorad? Ten pochopiteľne tvrdí, že pani Lavová o 30-tisícovom úvere vedela. „Keď by ste podpisovali zmluvu s bankou, nepozreli by ste si sumu?,“ odpovedal otázkou. Do reči mu však veľmi nebolo, keď sme sa ho spýtali, ako je možné, že mu bol schválený úver bez toho, aby mal s pani Lavovou akýkoľvek rodinný, či partnerský vzťah. „Banka nám ho poskytla,“ odpovedal.
K údajne sfalšovanému dokladu o zmene trvalého pobytu sa vyjadriť nevedel, no tvrdil, že ho nepodpísal a ani vraj nevie, kto to mohol urobiť.
(OŠ)