Trénerom tohto úspešného kolektívu je Martin Čierny, bývalý futbalista, ktorý sa rok a pol venuje už iba trénovaniu. Spolupodieľa sa na vyhľadávaní mladých futbalových talentov a učí ich byť lepšími futbalistami.
Ako ste sa dostali k trénovaniu a kedy to bolo?
– Na súčasnú spoluprácu pri mládeži v obci Práznovce ma oslovil starosta obce Jaroslav Blina. Trénovať som začal v auguste 2014.V tomto období sa v Práznovciach zrušil dorast a nakoľko A-mužstvo chcelo pokračovať v najvyššej okresnej súťaži, tak potrebovali aj jedno mládežnícke družstvo. Cez letné prázdniny 2014 sme dali dokopy v Práznovciach žiacku jedenástku U15. Odohrali sme jednu sezónu a od novej sezóny sme do súťaže prihlásili mladších žiakov U13.
Pôsobíte aj ako tréner výberu Oblastného futbalového zväzu Topoľčany...
– Oslovil ma predseda Trénersko-metodickej komisie Dušan Martinka, s ktorým sa spolupodieľam aj na projekte – Programu podpory talentovaných hráčov Slovenského futbalového zväzu, ktorého hlavnou úlohou je vyhľadávanie a podpora talentovaných mladých hráčov vo vekových kategóriách U12 – U15 na úrovni oblastných a regionálnych výberov. V aktuálnom ročníku zastrešuje kategórie 2001 až 2003. Osobne mám na starosti kategóriu 2003. Tréningy týchto najlepších malých futbalistov z okresu Topoľčany sa v priebehu roka 2015 konali raz mesačne, vždy v prvý pondelok v Tovarníkoch, od apríla až do novembra. Touto cestou by som chcel pozvať aj ostatných trénerov pôsobiacich pri mládežníckych družstvách, aby sa prišli pozrieť na tréningové jednotky. Tréningové jednotky sú obsahovo zabezpečované SFZ prostredníctvom regionálneho trénera mládeže ZsFZ.
Aký je záujem týchto detí a ich rodičov o takéto formy tréningov?
– Zo začiatku bola veľká nedôvera najmä zo strany klubov, ktoré sa báli uvoľňovať deti na prípravné zrazy z dôvodu obavy, že im deti potom prevezmú silnejšie a väčšie kluby. Je pravdou, že detí je po obciach málo a keď im často vypadne jeden, či viacerí kvalitní hráči, tak majú problém vôbec odohrať zápas resp. dohrať sezónu. V závere tohto roka sme sa už ale s týmto problémom nestretávali, už aj účasť hráčov na týchto tréningoch bola vyššia.
Čo hovoríte na deti z topoľčianskeho okresu, majú svoju kvalitu?
– Kvalita u týchto detí určite je. Je pravdou, že niektoré ročníky sú slabšie, napríklad ročník 2001 je z hľadiska početnosti detí zaradených do tréningového procesu slabý, aj Topoľčany majú problémy vôbec postaviť túto kategóriu, pretože majú iba obmedzený počet hráčov. Ale od kategórií 2003 a mladších sú už počty detí v tréningovom procese oveľa vyššie, čo vytvára dobré predpoklady pre vybudovanie kvalitných mládežníckych družstiev.
Ako prebiehala príprava na žiacky turnaj O pohár predsedu ZsFZ?
– V prvom rade ma oslovil predseda TMK D. Martinka a predseda ObFZ Topoľčany Pavol Šípoš, či by som nešiel trénovať tento žiacky výber. Sadli sme si na kávu, povedali mi, čo je ich predstava. Dohodli sme sa na spoločnom postupe a došli sme k dohode. Prvýkrát som sa s deťmi stretol v hale na SOŠ Pílska, kde sa uskutočnil prvý prípravný zraz. Aj druhý prípravný zraz sa mal konať na SOŠ Pílska, ale táto hala bola vyťažená z dôvodu konania florbalového turnaja. Našťastie sa nám podarila vybaviť telocvičňa v Prašiciach. Pred kvalifikačným domácim turnajom sme zároveň odohrali v topoľčianskej športovej hale prípravný modelovaný zápas proti Topoľčanom U12.
Ako sa rodila nominácia žiackeho výberu ObFZ Topoľčany?
– Oslovili sme 25 hráčov, ktorí hrávajú súťaže pod hlavičkou ObFZ Topoľčany. Podmienkou účasti na turnaji bolo aj to, že títo hráči nemôžu hrať v súťažiach riadených ZsFZ. Vybral som si dvoch spolupracovníkov – p. Konštiaka a p. Chrenka, s ktorými sme vytvorili výborný tým. „Sadli“ sme si nielen po ľudskej stránke, ale aj rovnakými pohľadmi na futbal, ako aj samotným tréningovým proces. Túto pohodu sme sa snažili preniesť aj na mužstvo, čo si myslím, že sa nám podarilo. Chalani vytvorili skutočne dobrý jednoliaty kolektív, z ktorého sa neskôr stala partia kamarátov. Pred samotnými zrazmi sme si spoločne prešli hráčov, ktorých sme sledovali už počas jesennej časti a rovnako aj kluby nám nejaké typy hráčov odporučili. Musím povedať, že aj zo strany samotných klubov bol záujem, aby ich deti reprezentovali okres a poctivo ich nosili na zrazy. Jediným menším problémom pri tvorbe nominácie bola akurát maródka, keď počas zrazov niektoré deti museli pre choroby vypadnúť z nominácie. Záverečnú nomináciu tvorilo dvanásť hráčov, dvaja brankári a pripravení boli aj traja náhradníci.
Výber ObFZ Topoľčany domáci kvalifikačný turnaj zvládol...
– Z kvalifikácie sme postúpili, to bol náš hlavný cieľ. Ešte počas týždňa pred hlavným turnajom sme absolvovali jednu tréningovú jednotku, kde sme si prešli rôzne, najmä taktické záležitosti. A v sobotu sme cestovali na samotný turnaj.
Obsadili ste konečné druhé miesto, keď víťazstvo na turnaji bolo veľmi blízko...
– Prvé miesto bolo veľmi blízko, ale postupom času hodnotím druhé miesto ako úspech. Bol to jednoznačne kolektívny úspech, pretože celé družstvo sa zomklo a podalo neuveriteľný výkon. Chalani boli po mentálnej a morálnej stránke výborne pripravení a naladení na víťazstvo. Musím ich pochváliť aj za prístup k tréningom i k zápasom, a aj preto som oslovil nášho predsedu ObFZ, či by sa ich nedalo prihlásiť ešte na nejaký ďalší turnaj.
Vo výbere sa tak ocitli viaceré talenty z okresu...
– V Myjave boli priamo na mieste zástupcovia z AS Trenčín a dokonca traja naši hráči už absolvovali prípravný zápas Trenčína proti Nemšovej 5. decembra. V najbližšom období uvidíme, či sa tam zapoja aj do tréningového procesu.
Čo vás teraz čaká najbližšie?
– Momentálne máme zimnú prestávku, s družstvom Práznoviec U13 začíname 14. januára. V súčasnosti mám ešte individuálne tréningy, kde sa venujem dvom deťom, čo sa týka rozvoja pohybových schopností, agility (momentálne vo futbale označovaná termínom „superschopnosť“) a tzv. „core performance“ – sila jadra, ktorá tvorí hlavnú zložku pre všetky pohybové výkony. V tréningovom procese, hlavne v tréningovom procese mládeže je to veľmi dôležitá súčasť. Ďalším dôležitým aspektom je poznanie a rešpektovanie senzitívnych období, aby sme v určitom vekovom období u detí rozvíjali tie pohybové schopnosti, ktoré sú najviac citlivé a vieme ich v danom období najviac ovplyvniť. Aj keď je futbal kolektívny šport, práve v individuálnom tréningovom procese vidím cestu, ako posunúť hráča výkonnostne na vyššiu úroveň. Hráča je potrebné diagnostikovať a presne zadefinovať tie veci, v ktorých má nedostatky.
Na záver by som sa rád chcel poďakovať Oblastnému futbalovému zväzu Topoľčany na čele s predsedom Pavlom Šípošom, ktorý mi dali dôveru, nakoľko som stále iba začínajúcim trénerom. Som rád, že sa nám podarilo nastaviť si určité pravidlá a dosiahnuť aj cenný úspech. Topoľčiansky futbalový zväz nám vytvoril ideálne podmienky, čo sa týka materiálneho, či organizačného zabezpečenia. Je to pre nás záväzok do ďalších rokov a dúfam, že aj v budúcnosti sa nám podarí takýto úspech minimálne zopakovať. Veľké ďakujem patrí nielen tým deťom, ktoré sa zúčastnili oboch turnajov, ale aj ostatným deťom, ktoré sa zúčastnili prípravných zrazov, ale do záverečnej nominácie sa nedostali. A v neposlednom rade patrí vďaka aj samotným rodičom za ich zodpovedný prístup pri zabezpečovaní účasti detí na zrazoch. Niektorí z nich dokonca vycestovali do Myjavy nás povzbudiť.
Navyše sme boli aj ocenení počas halového turnaja dospelých ObFZ Topoľčany, kde nám predseda ObFZ odovzdal pamätné trička, čo malo veľkú odozvu medzi deťmi a vlastne to bolo pekné ukončenie celej našej jesennej práce.