TOPOĽČANY. Mesto každomesačne prispieva na fungovanie Mestskej hromadnej dopravy (MAD) viac ako 15-tisíc eur. Čiže okolo 180-tisíc eur ročne. Keďže ide o nemalú čiastku, na radnici sa objavujú aj úvahy o tom, či by sa mestu neoplatilo prevádzkovať vlastnú autobusovú dopravu.
Ako informoval primátor Topoľčian Peter Baláž, zmluva so súčasným prevádzkovateľom MAD je platná do roku 2017. „Potom by sa mohlo podľa zákona so zmluvou 3 roky pokračovať, alebo vypísať výberové konanie, tak ako robila Nitra. Môžeme ísť aj inou cestou a robiť to na vlastné riziko,“ povedal Baláž s tým, že mesto v súčasnosti uvažuje nad prevádzkovaním MAD vo vlastnej réžii.
„V rámci Programu sociálneho a hospodárskeho rozvoja a regionálneho operačného programu sme dali požiadavku na zakúpenie troch autobusov, ktoré by boli uhradené z európskych fondov,“ dodal.
Podobný názor má aj poslanec Július Lukáč, ktorý by privítal, keby MAD v Topoľčanoch premávala častejšie.
Podľa primátora má však mesto stále čas, aby našlo efektívne riešenie a stále sa počíta s viacerými variantami. Prevádzkovanie MAD by vraj nebolo ideálne ani vtedy, keby ho prevádzkovalo mesto. „Potrebovalo by zamestnať troch šoférov a ak odíde autobus, museli by sme si ho ísť požičať. Ak má šofér dovolenku, musí sa nájsť ďalší...“ pokračoval primátor s tým, že ideálne by bolo, ak by s mestskou dopravou bola spojená aj iná doprava.
MAD v Topoľčanoch v súčasnosti najazdí ročne viac ako 150-tisíc kilometrov a funguje na troch linkách.