TOPOĽČANY. Lepšie platy, doživotnú platnosť kreditov a zlepšenie podmienok na školách. Aj učitelia z nášho okresu sa rozhodli pripojiť k celoslovenskému štrajku pedagógov. Svoju nespokojnosť dali verejne najavo 27. januára na Námestí M. R. Štefánika v Topoľčanoch, kde sa stretlo asi 100 ľudí. „My čo sme tu, sme odhodlaní vytrvať v štrajku minimálne ešte budúci týždeň. Samozrejme všetko závisí od konkrétnej situácie, pretože sa obávam, aby sa ostatní učitelia nezľakli,“ informoval nás topoľčiansky učiteľ Marián Pavlík s tým, že do štrajku je zapojených asi 150 učiteľov z nášho okresu.
„Topoľčianske gymnázium funguje v obmedzenom režime. Približne 30 učiteľov štrajkuje, 20 zostalo, preto sa študenti učia asi štyri hodiny. Na ZŠ Hollého sa prvé dni štrajku neučilo vôbec a na ZŠ Škultétyho sa učí normálne, lebo na škole štrajkujú iba traja učitelia,“ povedal o súčasnej situácii na školách.
Podľa učiteľa angličtiny z Jacoviec však nie sú nízke platy učiteľov jediným problémom v našom školstve: „U nás bol napríklad problém, že sme nemali učebnice angličtiny. Je preto smiešne, keď niekto na ministerstve hovorí, že peniaze sú a učebnice budú. Ako môže byť školstvo zadarmo, keď rodičia musia zaplatiť 20 eur len na učebnice angličtiny, 7 eur za pracovný zošit...“
Hovorilo sa aj o materiálnom zabezpečení škôl. „Škola by mala byť orientovaná na prax. Malo by sa vyučovať napríklad pracovné vyučovanie. Ako to však máme robiť, keď nemáme náradie a pracovné nástroje. Máme ich doniesť zo svojho?“ počuli sme na demonštrácii.
Zuzana Valachová zo ZŠ Škultétyho uviedla, že štrajkuje tiež kvôli svojim kolegom telocvikárom, ktorí sa musia tlačiť v telocvični aj so sto žiakmi, za matematikárov, ktorí hromžia na nekvalitné učebnice, či za slovenčinárov, ktorí sú nahnevaní na redukciu učiva na prvom stupni... Valachová tiež v svojom príhovore spomenula nepedagogických zamestnancov škôl a vyzvala ich, aby kontaktovali Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy a pridali sa k štrajku učiteľov. „Štrajkujem aj za zrušenie sedemročného trvania kreditových príplatkov, pretože mnohým z nás už budúci rok klesne plat. Zabudneme, čo sme sa na školeniach naučili a budeme musieť opäť zaplatiť nejakej firme, ktorá nás vyškolí a udelí nám nové kredity.“
Učiteľom tiež prekáža prehnaná byrokracia, ktorá ich brzdí vo vykonávaní svojho povolania: „Učiteľom treba vytvoriť podmienky, aby nemuseli v noci vypisovať projekty, vytvárať učebné osnovy, prerábať učebné osnovy a prerábať inovované učebné osnovy... A sústavne niečo implementovať. Naposledy finančnú gramotnosť aj do telesnej výchovy...“
Neprehliadnite ani fotogalériu z demonštrácie