Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky

Skvelá Mihalíková s ďalším titulom

Tereza Mihalíková hrala vo dvoch finálových zápasoch na grandslamovom juniorskom turnaji Australian Open.

Tereza Mihalíková s trénerom Studeničom a spoluhráčkou Kalinskou po výhre vo štvorhre.Tereza Mihalíková s trénerom Studeničom a spoluhráčkou Kalinskou po výhre vo štvorhre. (Zdroj: ARCHÍV TM)
Tenistka TK Nitra Tereza Mihalíková sa vo dvojhre v Melbourne prebojovala do finále, kde ako druhá nasadená prehrala s turnajovou päťkou Verou Lapkovou z Bieloruska za 90 minút 3:6, 4:6. Sedemnásťročná rodáčka z Topoľčian, ktorá figuruje na 6. priečke v juniorskom renkingu, si v boji o zlato merala sily so svojou pravidelnou deblovou partnerkou z minulosti.
Po stratenom prvom sete 3:6 si dopriala prestávku v šatni a v druhom sete viedla 4:1. Koncentráciu a výkon však neudržala na vysokej úrovni, agresívnejšia súperka ziskom piatich gemov v rade otočila vývoj setu na 6:4 a získala finálový zápas vo svoj prospech.
Víťazka zahrala 28 víťazných úderov popri 30 nevynútených chybách, zdolaná mala skóre 16:27. Lapková vzala štyrikrát podanie Mihalíkovej. Slovenská hráčka využila dve zo štyroch brejkových príležitostí.
Stále platí, že dosiaľ poslednou tenistkou, ktorá na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie obhájila trofej vo dvojhre junioriek, je od roku 2007 Ruska Anastasia Pavľučenkovová.
„Finále bolo ťažké. Tereza chcela veľmi vyhrať a obhájiť titul, ale dnes chýbalo trochu šťastia na obrat v zápase. Súperka hrala vynikajúco, na hranici maximálneho rizika a všetky dôležité lopty vyhrala,“ povedal tréner Ján Studenič.
Jeho zverenka si sklamanie aspoň čiastočne vynahradila vo štvorhre, kde získala titul spoločne s Ruskou Annou Kalinskou. Turnajové dvojky vo finále suverénne zdolali ukrajinské duo Dajana Jastremská, Anastasia Zarická (6.) 6:1, 6:1.
Finále trvalo iba 61 minút, lebo slovenko-ruský pár nedal Ukrajinkám žiadnu šancu. Víťazky ani raz neodovzdali svoje podanie, zatiaľ čo servis súperiek si vzali päťkrát z dovedna 14 brejkových príležitostí.
Členka TK Nitra Mihalíková vo štvorhre junioriek nadviazala na austrálsky titul Jany Čepelovej a Chantal Škamlovej zo sezóny 2010. Ide o ôsmy juniorský grandslamový titul pre Slovensko v ére samostatnosti (so zarátaním predchádzajúceho obdobia je to 13 trofejí). Predtým sa naposledy z porovnateľne veľkého úspechu tešila na vlaňajšom US Open vo štvorhre dievčat Viktória Kužmová s Ruskou Alexandrou Pospelovovou.
Mihalíková nečakala, že finále štvorhry bude také jednoznačné. „Dnešná štvorhra bola taká jahôdka na torte. Bol to pre nás najľahší zápas na turnaji, súperky boli asi príliš nervózne. Nedali sme im žiadnu šancu. Smiali sme sa na divákoch, ktorí sa snažili niečo hovoriť po slovensky alebo po rusky. Veľmi som chcela vyhrať aj dvojhru, no Vera hrala dnes svoj najlepší tenis. Bojovala a išla za tou trofejou ako po údenom. Celkovo som však s vystúpením v Melbourne veľmi spokojná a zisk titulu v debli si cením. Som rada, že moje posledné dva zápasy v juniorskej kategórii na Australian Open som mohla odohrať na veľkých kurtoch – v aréne Roda Lavera a v Hisense aréne. Dúfam, že o rok si už zahrám v hlavnej súťaži medzi seniorkami,“ povedala zverenka trénera Jána Studeniča v rozhovore pre Rádio Slovensko.
„Finále štvorhry vyhrali dievčatá suverénne, súperkám nedali šancu. Výborne sa dopĺňali, čo je pre štvorhru veľmi dôležité,“ zdôraznil tréner Studenič.
Prezident Slovenského tenisového zväzu Tibor Macko mal z Mihalíkovej úspešného ťaženia v Austrálii obrovskú radosť. „Terka bola v Melbourne vo dvoch finále, čo je geniálny výsledok. Veľmi ma teší, že po vlaňajšom triumfe vo dvojhre získala titul aj vo štvorhre. Terka však má pred sebou veľkú budúcnosť. Ak bude v tomto trende pokračovať, som presvedčený, že sa presadí aj medzi seniormi,“ povedal pre TASR šéf slovenského tenisu.
„Vystúpenie juniorov však bolo po waterloo dospelých balzamom na ubolenú slovenskú tenisovú dušu,“ doplnil generálny sekretár SFZ Igor Moška.

DVOJHRA JUNIORIEK

Výsledky Mihalíkovej – 1. kolo: Ioana Mincová (Rum.) 7:5, 6:4, 2. kolo: Cristina Bucsová (Špan.) 7:6 (3), 4:6, 6:2, osemfinále: Lara Saldenová (Belg.) 6:3, 6:2, štvrťfinále: Anastasia Potapovová (Rus.-8) 6:1, 6:3, semifinále: Rebeka Masárová (Švaj.-9) 6:3, 6:3, finále: Vera Lapková (Biel.-5) 3:6, 4:6.

ŠTVORHRA JUNIORIEK

Výsledky páru Anna Kalinská, Tereza Mihalíková (Rus./SR-2) – semifinále: Jaimee Fourlisová, Maddison Inglisová (Aus.) 6:1, 6:4, finále: Dajana Jastremská, Anastasia Zarická (Ukr.-6) 6:1, 6:1.

9. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
  10. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
  7. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
  8. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
  10. Crème de la crème po slovensky 3 189

Výkonný výbor ObFZ Prievidza na podnet Športovo-technickej komisie ObFZ Prievidza rozhodol o novej pohárovej súťaži. Zmeny nastanú aj v súťaži prípraviek.

2 h
Pacienti s ochorením obličiek budú dostávať dialyzačnú liečbu v Nemocnici Svet zdravia Topoľčany v úplne nových priestoroch.

Prestavba priestorov dialyzačného pracoviska trvala sedem mesiacov. Uplynulý týždeň čakalo dialýzu slávnostne otvorenie.

3 h
Relácia MY Športujeme denne prináša dynamický prehľad športových aktualít, exkluzívne rozhovory a aj rady a tipy nielen pre športovcov.

Pozrite si MY športujeme.

3 h
Pred stretnutím si predseda OFK Solčany a starosta obce Juraj Soboňa prevzal z rúk predsedu ObFZ Topoľčany Pavla Šípoša bronzový odznak SFZ pri príležitosti 60. narodenín.

O triumf v IV. lige Severozápad zabojuje v poslednom kole i Partizánske.