PARTIZÁNSKE. V tohtoročnom rozpočte mesta Partizánske sú po prvý krát vyčlenené prostriedky na komunitné projekty. O rozdelení 20-tisíc eur však nebude rozhodovať mesto, ale občania, ktorí prostredníctvom sms správ vyberú najlepšie projekty. Ako uviedol primátor mesta Jozef Božik, cieľom Komunitného participatívneho rozpočtu je vytvoriť priestor pre formálne a neformálne skupiny.
Priestor pre drobné projekty
Peniaze vyčlenené na komunitné projekty sa týkajú najmä dopravy a komunikácií, životného prostredia, kultúry, športu a sociálnej pomoci. Maximálna výška podpory na jeden projekt je 2-tisíc eur. V súčasnosti vyčlenená suma 20-tisíc eur je podľa primátora porovnateľná s krajskými mestami. Podpora sa pritom netýka veľkých investičných projektov. Mesto totiž vykonáva svoju činnosť práve prostredníctvom participácie a to pri každom jednom investičnom projekte, ktorý je prerokovávaný vo výbore mestskej časti, a to vždy počas stretnutí s občanmi. „Takže u nás je nielen komunitný, ale aj investičný rozpočet vlastne participatívny,“ skonštatoval.
Projekt funguje v Európe už niekoľko rokov.
Občania majú možnosť do konca apríla tohto roku zaslať svoje návrhy projektov. Verejné prerokovanie projektov a hlasovanie prebehne v máji a do konca toho istého mesiaca budú vyhlásené výsledky a zazmluvnené prípadné dotácie.
Samotná realizácia projektov prebehne od júla do októbra. V prípade, že projekt podá občan alebo neformálna organizácia, súčasťou projektu musí byť súhlas aspoň 15-tich ďalších občanov, ktorí majú o projekt záujem.
Komunitný participatívny rozpočet vychádza z celosvetovo uznávaného konceptu Participatívneho rozpočtu. Ten bol prvýkrát zavedený v roku 1989 v brazílskom meste Porto Alegre. Upravená verzia sa implementuje už niekoľko rokov aj v Európe. Mesto Partizánske zavádza Komunitný participatívny rozpočet po prvý krát v roku 2016.