So svojou vlastnou americkou skúsenosťou sa v Brodzanoch podelil Michal Kubíni, ktorý ponúkol skutočný pohľad na USA, neskreslený obrazmi z filmov alebo seriálov americkej produkcie. Na to, aby mohol začať cestovať, musel najskôr určitú dobu pracovať.
Spoznávať ľudí a krajinu začal však už vtedy, v štáte Ohio. Popri práci v najznámejšom rýchlom občerstvení prišiel na to, koľko ľudí je potrebných na pripravenie jedného cheeseburgeru a v rodinnom penzióne spoznal zasa inú stránku života – rodinnú súdržnosť. Práve tú označil Michal Kubíni za svoju najpríjemnejšiu skúsenosť.
FOTO: MICHAL KUBÍNI
Kultúrny šok
Rozdielnosť svetov – slovenského a amerického, bola pre neho „kultúrnym šokom“. Aj keď mal predstavu o tom, do čoho ide, realita tieto predstavy prevýšila.
Šokovaní boli však aj Američania, ktorí nevedeli počas Slovenského večera pochopiť scénku zo socializmu, v ktorej stáli ľudia v rade na banány. Slovenský večer bol prezentáciou Slovenska cez jeho príbeh od stvorenia sveta až po súčasnosť. Americký príbeh spoznával Michal Kubíni na vlastnej koži. Spleť ciest bola ešte hustejšia ako očakával a aj 5-prúdové cesty boli zaplnené, preto ho prekvapil jeden pruh, v ktorom bolo len veľmi málo áut. Neskôr zistil, že bol určený pre autá s 2 a viac pasažiermi. „Benzín je tam veľmi lacný, preto sa takmer všetci presúvajú autami,“ vysvetlil. A v autách svojím spôsobom aj žijú, preto zadné sedadlá väčšinou slúžia len ako odkladacie priestory alebo kôš. Zjednodušenie a zrýchlenie života dalo vzniknúť službám, pri ktorých šofér vôbec nemusí vyjsť z auta. Samozrejmosťou sú rýchle občerstvenia s touto službou, no ponúkajú ju napríklad už aj banky.
Cestovateľské dojmy – krajina verzus ľudské výtvory
Michal Kubíni precestoval USA od východu po západ. Navštívil New York, Las Vegas, Los Angeles, ale aj Niagarské vodopády, Grand Canyon či Havajské ostrovy. „New York je jediné z amerických miest, ktoré má ducha a ktoré skutočne žije,“ zhodnotil v kontexte s ostatnými mestami, ktoré navštívil.
V Las Vegas sa však nájde aj veľa iných miest, a to vďaka tematickým hotelom, ktoré sú reprodukciami Paríža, Benátok či samotného New Yorku. Oproti tomu skutočnému sa však v Las Vegas dá ubytovať omnoho lacnejšie. Veľa turistických lákadiel sa nachádza aj v Los Angeles. Jedným z nich je Hollywood Boulevard, kde sa nachádza chodník slávy – slávne mená na chodníku, no podľa Michala Kubíniho klasická ulica. Nič extra netreba očakávať ani od najbohatšej štvrti v LA Beverly Hills. Skúsenosť s niektorými obyvateľmi Havajských ostrovov presvedčila Michala Kubíniho, že už aj väčšina z nich prebrala spôsob života od Američanov a svoje tradície (hlavne na väčších ostrovoch) predvádzajú už len pre turistov. Krajina na východe a západe USA je zreteľne odlišná, to však neplatí pre ľudské výtvory ako napríklad poháre, taniere či dressingy v reštauráciách, ktoré sú uniformné v celej krajine.