BÁNOVCE. Spoločnosť IMPEXCO AGENCIES plánuje v treťom kvartáli tohto roku začať prevádzkovať v areáli Zornica Banko Fashion zariadenie na výrobu gumového regenerátu. Proti tomuto zámeru sa však postavili nielen obyvatelia mesta, ale aj radnica a úrady. Z toho dôvodu zvolalo mesto stretnutie s občanmi mesta, v ktorom im objasnilo súčasnú situáciu. Pozvaní boli aj zástupcovia spoločnosti. Tí však kvôli údajnej pracovnej vyťaženosti neprišli.
Podľa mesta je umiestnenie fabriky v danej lokalite neprípustné, keďže by sa nachádzala v širšom centre mesta, iba 700 metrov od námestia. Samozrejme, toto nie je jediný dôvod.
Aké by fabrika produkovala znečistenie?
V závode chce investor spracovávať gumový odpad z pneumatík. „Zhodnocovanie spočíva v regenerácii podrvenej odpadovej gumy z pneumatík na vysokovýkonnej linke pomocou tepelnej, mechanickej a elektromagnetickej energie bez potreby dodatočného pridávania prírodného alebo syntetického kaučuku, pričom výstupom je gumový regenerát, ktorý môže byť opätovne použitý vo výrobe. Kapacita zariadenia bude 10 000 ton spracovanej gumovej drviny ročne,“ dočítali sme sa v zámere investora, ktorému boli na stretnutí vyčítané aj chýbajúce údaje.
Investor napríklad uvádza, že výroba bude stredným zdrojom znečisťovania ovzdušia, no bližšie ho nevie sám konkretizovať: „Pri procese tepelného spracovania, budú do ovzdušia vypúšťané znečisťujúce látky, ktorých druh a množstvo je ťažké predpokladať. Predpokladá sa vznik rôznych druhov alkánov a alkénov, nízke množstvo sírnych zlúčenín. Konkrétnejšie informácie budú spracované v ďalšom stupni projektovej prípravy.“
S rozsahom doteraz poskytnutých informácií nie je spokojný ani odbor životného prostredia Okresného úradu. „Požadujeme podrobnejší popis celého zariadenia a celého technologického postupu z hľadiska druhov a množstiev jednotlivých odpadov...,“ menoval prednosta okresného úradu v Bánociach nad Bebravou Ivan Šagát s tým, že úrad vrátil štúdiu naspäť na ministerstvo a vôbec o nej nerozhodoval.
Sú proti, podpisujú petíciu
Zvýšenie zamestnanosti je podľa občanov chabý argument, keďže je predpoklad, že v prevádzke by bolo zamestnaných maximálne 10 ľudí. Denne by mohlo byť v závode spracovaných asi 30 ton gumovej drviny. Občania preto tiež neveria údajom, že do výroby by mal podľa textu zámeru prichádzať jeden nákladný automobil denne.
Preto sa rozhodli proti zámeru investora bojovať aj petíciou. V čase konania verejného zhromaždenia bolo vyzbieraných viac ako 1000 podpisov. „Nejde tu iba o životné prostredie, ale v prvom rade o ľudí. Naša štvrť je ťažko skúšaná. Z jednej strany máme Milsy, na druhej strane je bývalá Tatrovka a Partizánska cesta, po ktorej denne chodia kamióny...Čo sme my komu urobili, aby sme z ďalšej strany dýchali zmes exhalátov, ktoré pri spracovaní gumy vznikajú,“ povedala predsedníčka petičného výboru Rudolfa Novotná.