Karate klub sa medailovo presadil

Reprezentanti Karate klubu Topoľčany trávia väčšinou svoje víkendy na tatami.

Karatisti z Karate klubu Topoľčany.(Zdroj: ARCHÍV KLUBU)

Medaile v Nesvadoch

Nebolo tomu inak ani 20. februára 2016, kedy sa konalo 3. kolo krajského pohára mládeže v Nesvadoch a Karate klub reprezentovali Ingrid Marková, Stella Patai, Michaela Šaligová, Filip Grman, Kristián Mandúch, Samuel Mandúch, Radovan Skaličan a Daniel Schlosser. Ako na každej súťaži, najskôr sa všetci zúčastnili súborných cvičení KATA. A naši najmladší zasa robili najväčšiu radosť, keď Ingrid Marková aj Filip Grman jednoznačne zvíťazili vo svojich vekových kategóriách 6-7 ročných detí začiatočníkov. Tento úspech ich povzbudil aj v súťaži medzi dievčatami a chlapcami vo veku 8-9 rokov. Ingrid sa dostala až do finále, kde zdolala svoju klubovú kamarátku Stellu Patai, a tak Karate klub Topoľčany bral v tejto kategórii oba najcennejšie kovy. Rovnako aj Filipovi sa darilo medzi staršími chlapcami, prebojoval sa do finále, v ktorom však už nestačil na víťaza z Nových Zámkov a obsadil druhé miesto. Ďalšie zlato do zbierky v KATA pridala ešte v kategórii starších žiačok začiatočníčok Michaela Šaligová, ktorá sa opäť v topoľčianskom finále stretla so Stellou Patai, a tak i v tejto kategórii sme opäť brali najcennejšie medaily. Do finále v KATA sa ešte prebojovali aj Radovan Skaličan v kategórii starších žiakov začiatočníkov, Michaela Šaligová vo vyššej vekovej kategórii 12-13 ročných kadetiek a Daniel Schlosser tiež vo vyššej vekovej kategórii 16-17 ročných juniorov. Menovaní však na zlato nedosiahli a obsadili tak 2. miesta. Medailovo sa ešte presadili a tretie miesta a bronzové medaile získali Samuel Mandúch v kategórii starších žiakov začiatočníkov a Radovan Skaličan vo vyššej vekovej kategórii kadetov. Bez medaile v KATA zostal iba Kristián Mandúch, ktorý sa ešte len pokúša zaradiť sa do súťažného kolotoča karate.
V zápasoch KUMITE však Kristián prejavil svojho bojového ducha a žiadnemu zo súperov v kategórii 6-7 ročných chlapcov do 26 kg nedal šancu. Na stupeň víťazov sa spolu s Kristiánom postavil aj Filip Grman, ktorý obsadil 3. miesto. Striebro v KUMITE získali Ingrid Marková v kategórii 6-7 ročných dievčat a Michaela Šaligová vo vyššej vekovej kategórii kadetiek do 45 kg.
Táto súťaž bola pre Karate klub veľmi úspešná, nakoľko sa jej zúčastnilo 8 členov klubu, ktorí získali 16 medailí.

Preteky v Bratislave

Ďalší víkend sa v Bratislave v dňoch 27. – 28. februára 2016 konal 36. ročník medzinárodnej súťaže GRAND PRIX Slovakia za účasti takmer tisícky pretekárov zo 139 klubov z domáceho Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Holandska, Talianska, Chorvátska, Slovinska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Bieloruska, Ukrajiny, Lotyšska, Dánska a Egyptu. Karate klub Topoľčany na tejto prestížnej a kvalitne obsadenej európskej súťaži reprezentovala dvojica iba sedemročných karatistov Ingrid Marková a Filip Grman.
Prvá nastúpila na tatami v súťaži KATA 6-7 ročných dievčat Ingridka a až do finále porážala svoje súperky jednohlasne v pomere 5:0 na vlajky. Vo finále s Češkou Markétou Klewarovou predviedli divákom obe malé karatistky výborne zvládnuté súborné cvičenia, avšak Ingrid svojím výkonom presvedčila rozhodcov a vyhrala pre Karate klub Topoľčany hneď v úvode druhého dňa GRAND PRIX Slovakia cenné zlato. Následne na tatami nastúpil tiež s medailovými ambíciami aj Filipko v kategórii 6-7 ročných chlapcov. Aj jemu sa darilo porážať presvedčivo svojich súperov, avšak tesne pred finále našiel svojho premožiteľa, a tak získal v KATA krásne 3. miesto.
Po súťažiach v KATA nastúpili Ingrid i Filip do KUMITE. Ingridka po štyroch ťažkých zápasoch v kategórii dievčat 6-7 ročných do 24 kg pridala k zlatu z KATA i bronz v KUMITE. Filipkovi sa v kategórii chlapcov 6-7 ročných do 22 kg darilo trochu menej, zostal tesne za stupňami víťazov a obsadil 5. miesto.
Ingrid a Filip si tak z prestížnej GRAND PRIX Slovakia odniesli veľké a cenné poháre, medaile a diplomy a určite aj nové skúsenosti a výzvy na lepšie výkony.
Obaja malí úspešní karatisti, spolu aj s ostatnými členmi Karate klubu Topoľčany, sa aj v nasledujúcich týždňoch zúčastnia viacerých domácich i zahraničných súťaží, ktoré sú uvedené na internetovej stránke klubu www.karatetopolcany.sk. Členovia klubu sa pripravujú na svoje vystúpenia na domácich a medzinárodných súťažiach karate v telocvični ZŠ Hollého v Topoľčanoch, kde radi privítajú aj ďalšie súťaží chtivé deti a ich rodičov, ktorí by chceli byť rovnako úspešní ako malí „veľkí“ karatisti Ingrid Marková a Filip Grman.

1. FOTO: Z vodnej nádrže vytiahli auto s dvomi mŕtvymi ľuďmi Foto 143