TOPOĽČANY. Relatívne mierna zima včelstvám v našom okrese nesvedčala. Včelári preto očakávajú asi 10-percentné straty vo svojich úľoch. Informoval nás o tom tajomník Slovenského zväzu včelárov Topoľčany Jozef Barka: „Čakali sme, že bude zima chladnejšia, keďže včelám vyhovuje mráz. Kolísanie teplôt, ktoré sme tento rok zažili, nie je pre včely až také vhodné.
Včelám tiež nesvedčí vyššia vlhkosť, ktorú so sebou prináša teplá zima.“ Ak by bola zima suchšia a chladnejšia, úhyny sa mohli takmer rovnať nule.
Chémia robí neplechu
Zmeny klímy však včelám nespôsobujú problémy iba v zime, ale aj pred ňou. Počas posledných rokov začala chýbať v lete pastva.
„Kedysi bolo zastúpenie poľnohospodárskych kultúr širšie. Dnes máme všade repku, sem tam slnečnicu a kukuricu. Včelári boli kedysi naučení pri poslednom medobraní vytočiť všetok med a včely si ešte stihli vytvoriť zásoby na zimu napríklad z kvetov čistca. No moderným obrábaním pôdy a chémiou táto bylinka vymizla,“ povedal Barka s tým, že dnes po poslednom vytočení musí včelár hneď zakŕmiť. Ak to neurobí, tak je veľké riziko, že včely zoslabnú a budú mať väčší problém prežiť zimu.
V Slovenskom zväze včelárov Topoľčany zazimovalo 186 včelárov 2639 včelstiev. Na území, kde robí zväz prehliadky bolo 3119 včelstiev a 215 včelárov.
Včely budú kontrolovať kvôli moru
V súčasnosti čakajú včelári na zakvitnutie repky. „Počas tohto obdobia populácie včiel rastú najviac. Aj keď repka nám v poslednom období robí starosti, keďže ju poľnohospodári striekajú počas kvitnutia. Pred dvomi rokmi v jednej obci došlo preto k veľkému úhynu včiel,“ dodal Barka.
V apríli budú prebiehať u včelárov prehliadky – teda zhodnotenie zdravotného stavu včelstiev. Plod sa bude prezerať aj kvôli moru, keďže v septembri minulého roka sa muselo v obci Krnča spáliť päť rodín. ⋌ONDREJ ŠOMODI