Po zemiakoch aj cukor
Ceny tovarov majú v každom období svoje opodstatnenie. V roku 1995 bolo zdražovanie niektorých potravín, ktoré sú pevnou súčasťou stravy, vážnym problémom pre svojich verných konzumentov. „Tridsaťkorunový kilogram zemiakov musel trochu vyraziť dych. Viac ako polovica našich rodín musela riešiť výrazným obmedzením konzumácie tohto kedysi najprístupnejšieho jedla. Koncom júna „postihlo“ výrazné zvýšenie ceny cukru. Cena kilogramu kryštálového cukru sa vyšplhala k tridsiatim korunám.
Aj v našom meste v mnohých predajniach v priebehu dňa zdražili cukor o päť korún. Vysvetľovať sa to môže najskôr tým, že sa zvyšuje dopyt cukru pred zaváracou sezónou. Ale sústavné zdražovania zvyšujú zúfalstvo mnohých rodín, ktoré sa musia zmestiť do 150-200 korún na celodennú stravu. Nebudeme jesť zemiaky, nebudeme toľko sladiť, nebudeme, nebudeme... To zostáva ako jediné východisko. Ak bude tento trend pokračovať a niekto si bude sústavne naháňať zisky na úkor ubiedených a podvýživených rodín, malo by sa počítať aj s tým, že existenčná trpezlivosť sa môže raz skončiť. Sociálna priepasť sa stále zvyšuje a rozširuje. Mnohé rodiny sa dostávajú do situácie, že ich celomesačné príjmy stačia akurát pokryť náklady na bývanie a celodenné základné potraviny.“
Jedzte banány, sú zdravé!
Popri zdražovaní domácich surovín boli exotické banány dostupnejšie. V radách pre domácnosť preto toto ovocie odporúčali.
„Je to paradox, ale vzácne exotické ovocie, ktoré k nám dovážame, je naozaj neraz lacnejšie ako niektoré druhy našich domácich jabĺk. Banány sú ovocím obľúbeným na celom svete. Svojím zahnutým tvarom a sýtožltou farbou sa stali podkladom mnohých miestnych legiend. Čo robí banány cennými, je nielen ich lahodná chuť, ale i výživná hodnota, akú má len máloktoré tropické ovocie: škroby, cukry, vitamíny a stopové prvky. Najmä pre športovcov je „rajská múza“, ako zvyknú volať banány v latinských krajinách, vynikajúcim doplnkom dennej stravy a tým aj prívodu energie. Pretože obsahujú ľahko stráviteľné a využiteľné sacharidy, draslík, horčík a len málo sodíka, sú veľmi vhodné vo výžive osôb so srdcovo-cievnym ochorením a vysokým tlakom.“
Správy z 18. júla a 25. júla 1995.
Autor: Alžbeta Hamová