REGIÓN. Mestské a obecné polície neustále hľadajú možnosti na zvýšenie svojej činnosti v uliciach, na sídliskách a verejných priestranstvách. Jeden z prieskumov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa zameral na využívanie tzv. cyklohliadok mestskými políciami.
Preventívny účel
Prieskum zahŕňajúci 202 samospráv, ktoré majú zriadenú mestskú políciu a samosprávy priamo susediace s týmito mestami a obcami sa orientoval nielen na medziobecnú spoluprácu s týmito poriadkovými políciami, ale sledoval aj využívanie tzv. cyklohliadok.
V regióne využívalo cyklohliadky iba Partizánske, no podobne vo väčšine miest, ani tu cyklohliadky nenaplnili očakávania. „V poslednom období sme bicykle veľmi nevyužívali vzhľadom na terén a správanie sa niektorých ľudí,“ uviedol primátor mesta Jozef Božik. Podľa náčelníka mestskej polície Jozefa Piterku chýbala cyklohliadkam efektivita, pretože páchatelia boli väčšinou motorizovaní. „Cyklohliadky mali skôr preventívny účel,“ dodal Piterka.
Znížili počet priestupkov
Na otázku „Využíva mestská/obecná polícia pri hliadkovej činnosti tzv. cyklohliadky?“ uviedlo 9, 7 % respondentov, že ich v súčasnosti využívajú. Ďalších 8, 1 % odpovedalo, že cyklohliadky využívali v minulosti a nikdy ich podľa odpovedí nevyužívalo 82, 3 % samospráv, ktoré majú zriadenú políciu.
„Za pozornosť stojí nielen prehľad o využívaní cyklohliadok, ale aj dôvody, ktoré viedli spomínaných 8, 1 % polícií k zrušeniu tzv. cyklohliadok. Z odpovedí samospráv vyplýva, že 40 % miest a obcí ako dôvod uviedlo to, že tieto hliadky nenaplnili očakávania. Rovnaké percento to vníma ako rozhodnutie mestskej či obecnej polície a zvyšných 20 % miest a obcí ako dôvod zrušenia cyklohliadok uviedlo iné príčiny, napríklad rozhodnutie zastupiteľstva,“ informoval hovorca ZMOSu Michal Kaliňák.
Za pozornosť stojí aj prínos cyklohliadok z hľadiska prevencie a riešenia priestupkov. Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska vyplýva, že v prípade 33, 3 % samospráv sa zavedením cyklohliadok znížil počet priestupkov riešených v blokovom konaní. Ďalších 50 % miest a obcí uviedlo, že sa znížil počet priestupkov riešených dohovorom. Zvyšných 16, 7 % respondentov konštatovalo, že zavedením cyklohliadok zostal počet riešených priestupkov na rovnakej úrovni.
Samosprávy, ktoré sú zriaďovateľmi mestskej, respektíve obecnej polície na otázku: „Navýšili ste počet príslušníkov polície za ostatné štyri roky? Uviedli, že v prípade 30, 6 % bol zvýšený počet príslušníkov polície a zvyšných 69, 4 % konštatovalo, že počet príslušníkov polície zostal bez zmien.