Práve do krajiny, kde sa tento jazyk používa, mali možnosť mladí ľudia už v tom čase ísť v lete pracovať.
I love you, slovenčina?!
Popularizácia slovenských skladieb v porovnaní so zahraničnými, najmä anglickými, nie je len súčasným problémom.
„Zúčastnila som sa osláv 1000 dní Slovenskej republiky, ktoré uvádzal známy reportér Karol Polák. Pri uvádzaní programu vyslovil myšlienku a tá ma inšpirovala k napísaniu môjho postrehu. Povedal, že si veľmi rád spomenie na naše slovenské piesne z mladosti, piesne jeho generácie. Rád ich počúva a spieva, no nevie, aké pesničky si bude spievať súčasná generácia, vari rap? Bude vari jedna z nás – dievčat, neskôr v pokročilom veku spomínať na svoju mladosť pri slovách zahraničného rapu alebo techna? Budete si môcť zaspomínať na zaľúbené časy pri slovách – ľúbim ťa, prinajlepšom – I love you. A čo ďalej? Staneme sa Slovákmi a Slovenkami spievajúcimi anglicky, nie tancujúcimi, ale rapujúcimi. A tí mladší s nami tiež. Slovenské piesne zostanú zaprášené v archívoch, slovenskí speváci si budú musieť zavrieť ústa alebo sa naučiť spievať po anglicky. Aj teraz už je veľa takých, ktorí sa presadzujú anglicko-slovenskými piesňami. Veď rastie nová „anglická generácia“, ktorej sa treba prispôsobiť a hlavne na tom zarobiť.“
Obavy o slovenskú hudbu z roku 1995 sa premietli do súčasnosti tým, že aj keď slovenská hudba má ťažkú úlohu v presadení sa na scéne, svoje pevné miesto tam rozhodne má.
Amerika čaká na mladých
Stráviť leto v Amerike je plánom mnohých mladých ľudí. Takúto možnosť mala už mládež z roku 1995.
„V USA je približne 12 000 táborov pre približne 7 miliónov detí vo veku od 6 do 16 rokov, pričom každý z nich má svoje vlastné ciele a filozofiu. Väčšina z nich je sústredená na severovýchode USA, neďaleko miest v lone krásnej prírody. Programová štruktúra zahŕňa všetky druhy športov, umenia, remesiel a rôznych činností typických pre oblasť, v ktorej sa kemp nachádza. Camp America má sídla v Londýne a v americkom Greenwichi a sprostredkúva prácu v troch oblastiach: inštruktor, ktorý spravidla vedie jednu aktivitu a má na starosti deti, s ktorými býva v spoločnej chatke, pomocný pracovník vykonáva v kempe rôzne druhy prác, najčastejšie v kuchyni, ale aj v administratíve či pri celkovej údržbe kempu. Osobitnou skupinou je opatrovateľstvo, kde títo mladí ľudia žijú v amerických rodinách, starajú sa o deti a pomáhajú v drobnými prácami v domácnosti.“
Správy z 31. októbra a 28. novembra 1995.