TOPOĽČANY. Mestský futbalový klub (MFK) môže svoju 60-tisícovú sekeru splácať. Rozhodli o tom mestskí poslanci na poslednom rokovaní mestského zastupiteľstva. Ako dlho bude futbalový klub svoju dlžobu splácať a v akých splátkach, však stále nie je jasné.
Zmenilo sa iba Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o poskytovaní dotácií právnickým a fyzickým osobám z rozpočtu mesta, ktoré doteraz neumožňovalo splatenie nevyčerpanej dotácie v splátkach. O konkrétnom splátkovom kalendári by sa malo hlasovať až na ďalšom zastupiteľstve.
Mestský futbalový štadión zasa prejde od 1. mája pod krídla Mestských služieb. Tie ho budú mať v prenájme za 1 euro za rok.
Nedostatok kontroly
Minimálne časť poslancov však nebola vôbec nadšená tým, aká je situácia vo futbalovom klube. „Je to klub, s ktorým sú dlhé roky problémy a hlavne s financiami, preto nesúhlasím, aby sa niečo menilo,“ povedala poslankyňa Katarína Katonová.
Primátor opäť pripomenul, že stará generácia športových funkcionárov pomaly vymiera. „Mladí ľudia nie sú ochotní niečo robiť zadarmo, alebo vo voľnom čase...,“ povedal primátor Peter Baláž. Poslanec Martin Bucko však poznamenal, že mladí ľudia by to možno aj chceli robiť. „No kto by chcel začínať s dlžobou 60-tisíc?,“ poznamenal. Navyše sa počas diskusie zabudlo povedať, že tréneri už štyri mesiace nevideli za svoju prácu s deťmi a mládežou ani cent.
Poslanec Július Lukáč si zasa myslí, že MFK treba v prvom rade pomôcť no tiež nešetril kritikou smerom k futbalovému vedeniu: „Futbal sa dostal tam, kde je najmä kvôli funkcionárom, nie hráčom, ani ľuďom, ktorí sa naň chodia pozerať. (...) Staré vedenie by sa malo zamyslieť a pustiť tam nových ľudí.“
Jozef Kotleba sa zaujímal o možnosť zvýšenia kontroly klubu zo strany mesta. Primátor poznamenal, že poslanci môžu byť v štatutárnych orgánoch klubu. No tí už v klube sú. Poslanec a šéf Mestských služieb Peter Žembera a náčelník mestskej polície Ľudovít Duša sú členmi Správnej rady klubu.
Chýbalo viac politickej kultúry
Počas diskusie niekoľkokrát odznelo aj slovo „ŽALOBA.“ Tú si však mesto evidentne necháva ako poslednú možnosť. „Pre mňa je dôležité, aby sa tieto peniaze vrátili do mestskej kasy,“ povedal primátor Peter Baláž s tým, že ak by došlo k súdnemu sporu, mohol by sa ťahať roky a bolo by pravdepodobné, že by mesto svoje peniaze aj neuvidelo.
Diskusia sa vyostrila v momente, keď sa o slovo prihlásil bývalý poslanec a funkcionár klubu Juraj Želiska. Ak chce občan vystúpiť počas rokovania, musia to odsúhlasiť poslanci v hlasovaní. V drvivej väčšine problémov s tým nebýva vôbec žiadny problém. Tentokrát však boli dvaja poslanci proti. Juraj Želiska vyjadril počudovanie nad tým, že viceprimátor Lisý hlasoval proti tomu, aby mohol vystúpiť. Od viceprimátora sa však dočkal iba nepríjemného odseknutia.
Želiska vo svojom vystúpení poukázal na to, že v súčasnosti sú v klube ľudia, ktorí podľa neho spôsobili jeho veľké zadlženie. Zmena VZN by podľa neho spôsobila precedens a situácia by sa mohla opakovať aj v ďalších športových kluboch.
Návrh nakoniec prešiel. Za hlasovalo 15 poslancov, dvaja boli proti a traja sa hlasovania zdržali.
Stále však zostáva otvorená otázka dotácií, ktoré mesto kvôli dlhu zastavilo. Na situáciu v klube najviac doplatili tí, ktorí ju nespôsobili. Deti, mládež a ich rodičia. Musia sa skladať nielen na základnú réžiu družstiev a veľkým problémom je aj doprava na zápasy hrané u súperov.
Čo sa stalo vo futbalovom klube?
Topoľčiansky futbalový klub prešiel veľkými zmenami pred začiatkom jarnej časti. Mužstvo seniorov sa prakticky rozpadlo, v kádri zostali len dvaja hráči. Správna rada len týždeň pred začiatkom novej jarnej časti dala dokopy mužstvo, ktoré hrá v súčasnosti tretiu ligu. Počas prestávky sa zázračne rozšírila Správna rada MFK, keď ju doplnil Abdelaziz Patrik Benaoudia, ktorý sa zároveň stal aj prezidentom. Ten do klubu priniesol aj ďalších nových dvoch členov Správnej rady: Peter Kvoriak a Abdelaziz Nasri. Všetci traja noví členovia boli schválení Správnou radou, hoci podľa Stanov klubu sa mala konať Členská schôdza. Spoločne s nimi prišlo do klubu aj šesť legionárov a dvaja noví tréneri zo zahraničia. Mužstvo seniorov sa tak podarilo zachrániť, avšak na mládež funkcionári akoby zabudli a do dnešného dňa sa o chod mládežníckych klubov musia postarať iba rodičia s trénermi, ktorí zatiaľ od vedenia klubu nevideli ani cent.
Diskusia na túto tému bola skutočne rozsiahla. Preto sme sa rozhodli zverejniť aj našu audio nahrávku z rokovania.