TOPOĽČANY. Tento rok sa podarilo sokoliarom odchytiť v centre mesta niekoľko stoviek holubov. Niekoľko rokov už tak regulujú ich populáciu, ktorú sa podarilo zredukovať na prijateľnú hodnotu.
Stačia iba dve klietky
„Zvykneme odchytávať 300 až štyristo holubov do klietok, v ktorých je dostatok potravy. Holub do nej vojde, no nemôže vyjsť von. My chodíme holubov vyberať z klietok v pravidelných intervaloch,“ prezradila nám Dominika Drábová zo Základnej školy Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Holuby po odchyte putujú k veterinárovi a následne do kafilérie.
V Topoľčanoch stačia na odchyt holubov iba dve klietky umiestnené na strechách budov v centre mesta. Odchyt sa však vykonáva relatívne dlho. Klietky umiestnili sokoliari koncom minulého roka a odstránili ich až minulý týždeň. „Začína byť už relatívne teplo, preto sme ich odstránili, aby v teple holuby zbytočne netrpeli,“ dodala Drábová.
Pokusov, ako znížiť počet holubov v meste bolo za posledné roky niekoľko. Od ich plašenia až po inštaláciu sietí na fasáde kostola. Odchyt do klietok sa však javí ako naj-účinnejšia forma regulácie ich počtu. „Napríklad v Žiari nad Hronom bolo holubov neúrekom. Keď sme však začali v tomto meste robiť každoročné odchyty, ich stav sa rapídne znížil. Podobné to je aj v Topoľčanoch,“ povedala Dominika Drábová.
Unikátna škola
Sokoliari sv. Bavona, ktorí pracujú pri Základnej škole Maximiliána Hella v Štiavnických baniach odchytávajú holuby v Topoľčanoch už niekoľko rokov.
Základná škola patrí medzi svetové unikáty. Sokoliarstvo sa na nej vyučuje ako povinný predmet.
„Deti sa učia starať sa o dravce, ich choroby, či stavbu ich tela. Predmet je povinný od piateho ročníka, ako krúžok ho však vyučujeme od prvého. Ak má žiak záujem, pridelíme mu jedného alebo dvoch dravcov. Potom sa o neho musí každý deň, aj cez víkendy a sviatky starať,“ dozvedeli sme sa od Drábovej.
ONDREJ ŠOMODI