Náročný program pretekov odštartovali plavci v úvode apríla, kedy sa konali preteky v Nových Zámkoch. „Týchto pretekov sa zúčastnili predovšetkým malé deti, ktoré dosahujú už určité časy. Trénerom nášho výberu bol Mgr. Peter Kupec, lebo v tom čase som bol v Bulharsku,“ povedal na úvod hlavný tréner Topoľčian Mgr. Vladimír Železník.
Vo Varne desať dní Od 22. marca do 3. apríla sa časť plavcov zúčastnila sústredenia v Bulharsku, vo Varne. „Na toto sústredenie sme dostali pozvánku od môjho bývalého zverenca Miroslava Funtíka, ktorý tam robí trénera. Ide o nový komplex pri mori, ktorý slúži ako ozdravovňa detí. Funtík teraz trénuje pod šéftrénerom Dinkom Jukičom, ktorý v minulosti patril k svetovým plavcom a dokonca na olympiáde v Pekingu na 200 m delfín obsadil štvrté miesto,“ dodal V. Železník, ktorý cestoval s Andreou Podmaníkovou, Gabrielom Kupcom, Jozefom Beňom, Matúšom Macháčom a Filipom Vítkom. Pre Macháča a Vítka išlo o prvé sústredenie v zahraničí. „Aj pre mňa to bola nová skúsenosť, pretože všetky tréningy viedol práve Dinko Jukič.“
Rekordy z Bratislavy Hneď po príchode z Bulharska sa konala Veľká cena Slovenska v Bratislave, ktorá v tomto roku bola skôr ako ORCA Bratislava, pretože to boli zároveň aj kvalifikačné preteky na majstrovstvá Európy juniorov a na olympijské hry do Ria.
Z Topoľčian sa týchto pretekov zúčastnila už tradičná topoľčianska zostava: Andrea Podmaníková, Jojo Beňo, Gabriel Kupec, Jakub Kotian, Matúš Macháč a Filip Vítko. „Výborne plávala Podmaníková, ktorá zapláva slovenské seniorské rekordy na 50 m a 200 m prsia. Obstojne plával aj Jojo Beňo, ktorý na 100 m prsia zaplával juniorský slovenský rekord, a tým zaplával aj limit na majstrovstvá Európy do Maďarska, ktoré sa budú konať v závere júna,“ ohodnotil plavcov Vladimír Železník. „Ostatní plavci zaplávali svoje štandardné časy, Jakub Kotian sa navyše svojimi časmi opäť vrátil do reprezentačného výberu Slovenska.“
V dejisku najbližších olympijských hier Po návrate z Veľkej ceny Bratislava cestovala Andrea Podmaníková s trénerom Vladimírom Železníkom do Ria, kam sa vybrali aj ďalší plavci zo Slovenska: Tomáš Klobučník a Katka Listopadová – obaja majú zaplávané A-limity a s B-limitom tam bola Mišendová a Podmaníková. Z trénerov cestoval Klobučníkov Dirk Lange a s Andreou práve Železník.
„Išlo o Maria Lenk test event – boli to testovacie preteky pred olympiádou. V Riu sme strávili napokon deväť dní. Mohol tam ísť každý jeden plavec, ktorý má splnený limit a chce si vyskúšať nový bazén ešte pred samotným podujatím. Bazén otvorili len päť dní pred našim príchodom. Rio je krásne veľkomesto, len olympijská dedina a všetky športoviská sú na jednej veľkej kope, akoby zaliate betónom. V Brazílii robia všetko za pochodu, ešte dokonca pri našej návšteve tam chodili robotníci a napríklad vonkajší bazén ešte nemal dokončené dráhy. Ako Klobučník povedal do televízie – boli sme vôbec radi, že tam bola voda...,“ opísal svoje brazílske skúsenosti topoľčiansky tréner.
Andrea v Riu plávala celkom obstojne vzhľadom na časový posun, pretože v Riu je o päť hodín menej ako na Slovensku. Dokonca na 200 m prsia postúpila do finále, kde skončila napokon šiesta a dvakrát zaplávala čas 2:33,9, čo je dve sekundy od jej osobáku.
Sedemnásť medailí v Dolnom Kubíne Po návrate do Topoľčian cestovali mladší plavci na preteky do Dolného Kubína (Filip Vítko, Viktória Železníková, Tamara Gogová, Simona Sameková a Kristína Čeryová). A zároveň Andrea Podmaníková odcestovala s českou reprezentáciou na sústredenie do Maďarska. „Dokopy sme v Dolnom Kubíne nazbierali 17 medailí, za hviezdy tam boli Gogová so Samekovou, ktoré plávali vynikajúco. Železníková s Čeryovom plávali o kategóriu vyššie, boli o rok mladšie od ostatných, a tak plávali do desiateho miesta. Viktória Železníková neplávala na tomto podujatí až tak dobre, pretože týždeň predtým sa konali krajské majstrovstvá žiakov v Trenčíne, kde Železníková hviezdila, no druhé preteky za týždeň jej už nevyšli. Väčšinou to tak býva, že jeden týždeň vám vyjde super a druhé preteky o týždeň bývajú s pravidla vždy slabšie,“ zhodnotil preteky tréner V. Železník. „Výborne našim dievčatám vyšla štafeta, keď na polohovke obsadili 3. miesto (Gogová, Čeryová, Železníková a Sameková). Dokonca aj v kraulovej štafete skončili tretie, ale nakoniec nás tam rozhodcovia diskvalifikovali,“ dodal V. Železník.
Simona Sameková, Tamara Gogová, Kristína Čeryová
a Viktória Železníková.
Ďalšie výzvy pre plavcov Na prelome apríla a mája sa konali preteky ORCA Bratislava, kam cestovali Jozef Beňo, Gabriel Kupec, Jakub Kotian, Laura Ibošová a Juraj Čimbora. „Momentálne vylaďujem formu s Kupcom, ktorý má ešte šancu zaplávať limit na majstrovstvá Európy juniorov do Maďarska. Andrea sa vráti z Maďarska a už 14. mája ju čakajú majstrovstvá Európy v Londýne, kde chceme zaplávať čo najlepšie časy a zároveň sa pokúsime zaplávať aj A-limit do Ria. A o tri dni na to cestujem ako tréner reprezentácie juniorov Slovenska spoločne s Jojom Beňom a Gabom Kupcom na testovacie preteky do kanadského Toronta.