TOPOĽČANY, DVORANY NAD NITROU. Tatiana Golská je mladé, sympatické dievča z Dvoran nad Nitrou. Cez deň študuje sociálne služby a poradenstvo v Nitre a pomáha ľuďom v neziskovej organizácii. Avšak okrem empatického cítenia dostala do vienka aj pevné nervy a šikovné ruky, pretože po večeroch šije najrôznejšie ozdoby pre ženy.
Zo začiatku sa vôbec nedarilo
Všetko to odštartovalo kurzmi výtvarnej výchovy, ktoré Tatiana navštevovala už na základnej škole. Ako vyrastala neprehĺbila sa v nej iba láska k farbám a plátnu, ale aj k šperkom, ktoré zhotovuje už približne štyri roky. „Raz som si na internete prezerala rôzne ozdôbky a ich výrobu. No nechcela som ich len mať. Prebudila sa vo mne túžba zhotoviť ich vlastnými rukami. Tak som si nakúpila množstvo materiálu, všetko v najrôznejších farbách a skúšala tvoriť. Veď sú to len prešité naskladané nitky. Samozrejme, vôbec sa mi nedarilo,“ opisuje svoje začiatky Tatiana. Učila sa všetko od základov, dokonca aj ako otočiť drôt do háčika. „Najhoršie bolo, že som nemala nikoho, kto by mi v tomto poradil. Na všetko som bola sama a musela som sa vypracovať za pochodu.“
Najlepšou podporou, motiváciou, spätnou väzbou, kritikom a dokonca aj promotérom bola jej mama. „Prvýkrát ma začala propagovať vo svojej práci, kam priniesla pár mojich jednoduchších náušničiek. Ihneď sa všetkým zapáčili a tak som ich začala pomaly vyrábať viac. Korálik ku koráliku, až kým nebol náhrdelník. “ pokračuje.
„Ja som farbofil. Všetky moje šperky boli vždy čo najväčšie a najfarebnejšie. Keď som si chcela vyčesať vlasy, tak som sa snažila, aby pozornosť upútali len náušnice a nie moje nedostatky,“ smeje sa Tatiana.
Technika neobmedzených možností
Svoje hranice sa snaží posúvať najmä tým, že si vyberá komplikovanejšiu cestu. Za posledné dva roky sa od obyčajného navliekania korálikov na drôtik, vypracovala k šitiu bižutérie neľahkou technikou soutache. Názov dostala podľa špeciálnych šnúrok, takzvaných sutašiek, ktoré sú ploché, tri milimetre široké a práca s nimi je takmer bez hraníc.
V minulosti mali sutašky svoje využitie najmä v krajčírstve, kde zdobili rôzne odevy. Je to skutočne technika neobmedzených možností, pretože z troch nitiek a zopár korálikov dokáže šikovný človek vykúzliť čokoľvek. „Soutache technika je krásna a zároveň náročná na tom, že keď niečo vyrobíte, tak nemáte šancu to zopakovať. Preto je každý kúsok jedinečný,“ vysvetľuje Tatiana. Síce zo začiatku nad svojimi výtvormi takmer plakala a mala zničené, ubolené prsty, momentálne pracuje s najkvalitnejšími materiálmi. Sú to malé japonské koráliky, striebro alebo značkové kryštály. Keďže si táto technika vyžaduje ozajstnú dávku trpezlivosti a precíznosti, tak zaberie aj veľmi veľa času, čo je jej jediným negatívom.
Tatianin momentálny plán do budúcna je úspešne absolvovať bakalárske skúšky. Po nich by si chcela rozvrhnúť celú kolekciu bižutérie, ktorá bude mať jeden farebný štýl a ucelenú myšlienku. Keďže je ručná práca stále viac v móde, tak by chcela svoju tvorbu distribuovať ďalej.
Autor: Lucia Puttersteinová