TOPOĽČANY. Údaje o momentálnom stave vlahy pôdy a výhľade na nasledujúci týždeň sú určené najmä záhradkárom a poľnohospodárom. Nájdu ich na webovej stránke SHMÚ vpravo dole, kde je mapa Slovenska so stanicami a dennou aktualizáciou.
V okruhu nášho regiónu monitorujú tento údaj stanice v Topoľčanoch, Nitre, Prievidzi, či Piešťanoch.
Vlaňajšie extrémy
„Aj keď by sa mohlo zdať, že problematika sucha sa Slovenska príliš netýka, ako je to napríklad v krajinách v Stredomorí, nie je tomu tak,“ vysvetľuje Lívia Labudová z odboru klimatologickej služby Slovenského hydrometeorologického ústavu.
Ako hovorí, predovšetkým južná polovica Slovenska, ktorá je zároveň poľnohospodársky veľmi významná, pociťuje za určitých pretrvávajúcich podmienok nedostatok vlahy. Potvrdil to aj minulý, prvý ročník monitoringu sucha. „Našou motiváciou bolo priniesť najmä záhradkárom a poľnohospodárom informácie o momentálnom stave vlahovej bilancie, ako aj výhľad vždy na nasledujúcich sedem dní. Tak môžu lepšie a efektívnejšie plánovať svoje aktivity, predovšetkým zavlažovanie, ktoré môže výrazne zmierniť dopady sucha,“ vyratúva prínosy.
Vlaňajší prvý ročník monitoringu bol prevažne testovací, so zameraním na najvýznamnejšie poľnohospodárske regióny, Podunajskú a Východoslovenskú nížinu, kde je výskyt sucha najpravdepodobnejší.
Po úspešnom otestovaní metodiky ho od tohtoročného marca rozšírili na celé Slovensko. „Momentálne monitorujeme sucho na 44 staniciach, ktoré sú rovnomerne rozmiestnené v nižších a stredných polohách, pričom sedem z nich je výlučne automatických a ostatné majú klasické pozorovania,“ priblížila. V budúcnosti plánujú rozšíriť sledovanie aj do horských oblastí.
Personál nahradila automatika
Meteorologickú sieť na Slovensku tvorí 99 staníc, prevádzkuje ich SHMÚ. Na 94 z nich je inštalovaná aj automatická monitorovacia stanica.
Podľa B. Chvílu sú rozmiestnené tak, aby boli podchytené všetky geografické celky republiky a tiež sa berie do úvahy členitosť a výškové pomery: „Stanice máme preto umiestnené naprieč celým Slovenskom od nížin až po najvyššie vrcholky Tatier. Sú v mestách, aj na vidieku.“
Na letiskách sú stanice primárne určené pre leteckú dopravu a pre zabezpečenie jadrovoenergetických zdrojov zasa v ich blízkosti – ako napríklad v Mochovciach a Jaslovských Bohuniciach.
Kým v minulosti boli na viacerých staniciach pozorovatelia, v posledných rokoch počet obsluhovaných staníc klesol. Jedným z dôvodov je, že pre SHMÚ pracovali len na základe dohody za symbolickú odmenu. „Starší pozorovatelia sa vzdávajú tejto práce najmä zo zdravotných alebo rodinných dôvodov a nových je za daných podmienok ťažké nájsť,“ dodal.
Autor: oš,jn