Rebelom turnaj nevyšiel, nezvládli ho aj rozhodcovia

Hokejbalový turnaj Mamut Cup 2016 – Slovenský pohár hokejbalistom Topoľčian U16 neprial. Tí skončili až predposlední, keď v dvoch zápasoch z troch doplatili na diskutabilné vylúčenia.

Hokejbalisti Topoľčian, kategória U16.Hokejbalisti Topoľčian, kategória U16. (Zdroj: ARCHÍV KLUBU)
„Do Pruského na Mamut Cup U16 sme cestovali s veľkými ambíciami. Družstvo sa nám podarilo vyskladať najlepšími hokejistami, ktorých máme v Topoľčanoch (ročníky narodenia 2000 a 2001). Na hokejbalovom ihrisku sme však mali iba zopár tréningov a pred týmto turnajom sme odohrali iba jeden prípravný zápas s mužmi HC Notors 96. Kvôli hokejovému vyťaženiu hráčov sme viac nestihli a ani sa to časovo nedalo zrealizovať, keďže chalani majú náročnú hokejovú prípravu na novú sezónu,“ povedal na úvod tréner topoľčianskeho výberu Martin Benko. „Dostali sme sa do skupiny smrti. Vrútky sú vicemajstrom Slovenska v tejto kategórii, Gajary sú majstrami a Košice v momentálnom ročníku skončili na treťom mieste na Slovensku. Nič lepšie a ani ťažších súperov sme už ani dos-tať do základnej skupiny nemohli. Napriek tomu sme si ale verili, hoci sme nepoznali silu súperov, že sa prebojujeme v sobotu do skupiny, kam postupovali najlepší traja. Prvý šiel priamo do semifinále a druhý s tretím hrali na kríž so skupinou B o zvyšné dve semifinálové miestenky. My sme ale skončili na štvrtom mieste a cestovali sme domov,“ netajil sklamanie Martin Benko, ktorý nám opísal aj jednotlivé zápasy Topoľčian.
Výsledky Topoľčian:
ŠK Rebels 91 Topoľčany – HBK Kometa Vrútky 1:1 (0:0), Oborný.
„Úvodných desať minút sme sa bránili tlaku súpera a nebyť brankára Fredericka Štuchala, tak sme kľudne mohli prehrávať aj 0:6, kde si súper vypracoval množstvo šancí, ale nakoniec prvá tretina skončila iba tesne 1:0 pre Vrútky. Medzi tretinami sme si povedali pár slov a hneď v druhej časti to aj vyzeralo úplne inak, kde sme vyrovnali hru a nakoniec päť minút pred koncom z presilovky Igor Oborný v pozícii falošného obrancu strelou od modrej vyrovnal na 1:1. V tom momente sme akoby dostali druhý dych, čím sme súpera dostali pod tlak, dokonca sme si vypracovali dve-tri gólové príležitosti, tie sme ale nedokázali premeniť. Po zápase sme nakoniec boli veľmi spokojní aj s bodom.“
L2 Hockey Gajary Flames – ŠK Rebels 91 Topoľčany 2:1 (0:1), Minárik.
„V druhom zápase sme narazili na momentálneho majstra Slovenska do 16 rokov. Súpera sa nám podarilo absolútne zaskočiť a v prvej tretine sme ho nepustili vôbec do ničoho. Hrali sme na jednu bránku, ale s množstva šancí sme vyťažili iba jeden gól, keď sa presadil Jakub Minárik. Do druhej časti sme nastúpili trochu slabšie a súper to hneď využil a náhodným gólom vyrovnal na 1:1. V tom momente začali pomaly úradovať rozhodcovia, ktorí nás začali vylučovať za fauly, ktoré boli aj na druhej strane, no tie zostali bez povšimnutia. Minútu pred koncom nastal zlom zápasu, keď pred bránkou súpera prišlo ku konfliktu medzi jednotlivými hráčmi, kde boli hráči vzájomne vylúčení. Náš hráč ale dostal ešte ďalší trest za nadávky súperovi a to trest 2+2+10 minút – to som ešte za celej svojej kariéry nezažil... A tým pádom súper dostal presilovku, ktorú Gajary využili šťastnou strelou od polovice ihriska, keď osem sekúnd pred koncom nešťastne prepadla loptička pod pazuchu nášho brankára – 2:1...“
HBC Ducks Košice – ŠK Rebels 91 Topoľčany 5:3 (1:2), Švajlen 2, Minárik.
„Posledný zápas skupiny bol pre nás veľmi dôležitý, pretože sme hrali o 2. – 3. miesto, ale aj o vypadnutie z turnaja, ak by sme skončili poslední. Stačila nám aj remíza, no na zápas proti Košiciam sme nastupovali bez rešpektu a do súpera sme sa pustili hneď od úvodu. Karol Švajlen otvoril skóre – 1:0 a súper po ojedinelom protiútoku vyrovnal na 1:1. O chvíľku sme sa opäť presadili gólovo – 2:1 a v poslednej sekunde prvej časti sme strelili regulérny tretí gól. Rozhodcovia ho ale po dlhej debate neuznali, vraj už zapískali a padol údajne po siréne... Ľahkovážny úvod nás stál vedenie a súper vyrovnal na 2:2. Potom to opäť začalo tromi vylúčeniami toho istého hráča po sebe, keď rozhodca opäť reagoval iba na jednu stranu. Vylúčený hráč si neudržal emócie a za protest dostal 2+10 minút. Protestovala striedačka, aj ja ako tréner som mal veľa emócií, cítili sme sa poškodení a mali sme pocit, že rozhodcovia niektoré zákroky posudzujú na základe iných pravidiel akoby mali. Za protesty sme dostali ďalší dvojminútový trest, a tak súper za stavu 2:2 dostal výhodu presilovky piatich na troch. Súper ju dokonale využil a odskočil na 4:2. Po oddychovom čase sme odvolali štyri minúty pred koncom brankára a po veľkom tlaku sa nám podarilo znížiť gólom Jakuba Minárika na 4:3. Zostávali nám ešte dve minúty do konca na vyrovnanie, opäť sme si vytvorili niekoľko pozícií, dokonca aj jednu čistú gólovú šancu, ale nedokázali sme ju premeniť a inkasovali sme gól do prázdnej bránky – 5:3.“
ŠK REBELS: Frederick Štuchal, Šimon Vitan, Štefan Bencko, Jakub Minárik, Jakub Tarčák, Karol Švajlen, Sebastián Chmelár, Denis Bulák, Matúš Račko, Matej Lepey, Jozef Vlk, Marek Patrovič, Marcel Martiška, Igor Oborný, Dávid Bagin, tréner Martin Benko.
Poradie v skupine A: 1. Vrútky 5 b, 2. Gajary 5 b, 3. Košice 2 b, 4. Topoľčany 1 b.
Konečné poradie: 1. Lords Ball Svit, 2. HBK Kometa Vrútky, 3. L2 Hockey Gajary Flames, 4. ŠK 98 Pruské, 5. MŠK Kežmarok, 6. HBC Ducks Košice, 7. ŠK Rebels 91 Topoľčany, 8. MHbK Worms Kežmarok.

Slovo po turnaji:

Martin Benko (tréner): Na záver turnaja môžem iba skonštatovať, že sme opäť hrali veľmi pekný hokejbal, asi jeden z najkrajších na turnaji. Rovnako ako vlani, opäť bol turnaj ovplyvnený výkonmi rozhodcov, ktorí v rozhodujúcich momentoch ovplyvnili dva priebehy zápasov, ktoré nás pripravili o možnosť ukázať na turnaji, čo je v mojich chalanoch. Aj napriek tomu všetkému môžem našich chalanov pochváliť za bojovnosť a zodpovednosť. Vytvorili super partiu a aj v ťažkej skupine sme v každom zápase siahali po dvoch bodoch, hoci sme nastupovali proti favoritom celého turnaja. Za dva týždne len ťažko môžeme pripraviť hráčov tak, ako keď niekto hrá Extraligu počas celej sezóny. Možno by sa v Topoľčanoch mali nad sebou zamyslieť aj niektorí ľudia, aby sa hokej spojil spoločne s hokejbalom, keďže to funguje aj v iných mestách, no u nás nie. Zostal som milo prekvapený, koľko hokejových reprezentantov hralo na týchto majstrovstvách Slovenska U16. Títo hráči hrali za Martin, Vrútky, Gajary, či za Svit nastúpil Hvizdoš z Partizánskeho. Po tejto vekovej kategórii nasledujú majstrovstvá Slovenska v kategórii U14, ktoré sa konajú v Petržalke. V tejto kategórii môžeme iba prekvapiť, pretože kostru tímu tvoria hráči ročník 2003, hoci tento turnaj je určený o rok starším hráčov. Náš tím dokonca musia doplniť piati mladší hráči (ročník 2004). Tieto majstrovstvá ale berieme zároveň ako prípravu na Stümpel Cup, kde už budeme mať vyššie ciele.“