Galéria oslavuje 20. výročie založenia. Aké boli jej začiatky?

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 23. júna 1996 vernisážou jedinečnej výstavy celoživotného umeleckého diela Albína Brunovského.

Slávnostné otvorenie galérie.Slávnostné otvorenie galérie. (Zdroj: ARCHÍV P. Jurkoviča.)

TOPOĽČANY. Málokto si už pamätá ako vyzerali potraviny v budove radnice na námestí. Po komplexnej obnove radnice, jednej z mála zachovaných pamiatok Topoľčian sa vedenie mesta zaoberalo novým reprezentatívnym využitím priestorov, ktoré boli predtým využívané ako obchody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo výberovom konaní uspel návrh a zámer historika umenia Petra Jurkoviča na vytvorenie galérie výtvarného umenia, ktorá v Topoľčanoch dovtedy neexistovala.

Priestory galérie boli v roku 1996 po rekonštrukcii radnice prevzaté do užívania s rovnými vysokými stropmi, z ktorých viseli elektrické káble bez osvetľovacích telies.

SkryťVypnúť reklamu

Po investícii majiteľa galérie sa vytvorili klenby a systém osvetlenia, vďaka čomu vznikol príjemný a hodnotný interiér, ktorý mal aj výbornú akustiku.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 23. júna 1996 vernisážou jedinečnej výstavy celoživotného umeleckého diela Albína Brunovského, ktorá bola aj jeho poslednou. Bolo to veľkorysé gesto vtedy už chorľavého grafika, že poskytol práve pre Topoľčany najkrajšie diela svojej výnimočnej, celosvetovo uznávanej grafickej tvorby a galéria takto odštartovala svoje pôsobenie excelentnou výstavou.

Alexej Vojtášek, Tibor Bartfay a Adriena Bartošová na výstave. FOTO: P.JURKOVIČ

Majitelia galérie potom zorganizovali 131 výstav, vždy so slávnostnou vernisážou, vždy spojenou s hudobným programom za účasti významných umelcov a predstaviteľov spoločenského života.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to výstavy maliarov, grafikov, sochárov, keramikárov, fotografov i mladých adeptov výtvarného umenia. Výstavy známych i menej známych, dnes už bohužiaľ mnohých nežijúcich, mnohých osobností veľkého sveta, ktorých do malého mesta priviedla činnosť galérie.

Poďakovanie Galérie na námestí za spoluprácu a realizáciu mnohých podujatí patrí všetkým sponzorom a priateľom výtvarného a hudobného umenia, spoločenského a kultúrneho života. Lebo aj každú jedinú finančnú, naturálnu či fyzickú podporu bolo treba vybaviť a najmä presvedčiť darcu, že podporiť kultúru má zmysel.

Počas celej existencie Galéria na námestí dodržala otváraciu dobu v bežné dni do 18. hod. a udržala voľný a bezplatný vstup do výstavných priestorov, pričom každú výstavu navštívilo zadarmo cca 2500 – 3000 návštevníkov, čo je za viac ako 12 rokov pôsobenia návštevnosť cca 350 000 osôb. Zážitky, pocity, názory a hodnotenia návštevníkov sú zaznamenané v štyroch veľkých knihách kroník. Činnosť galérie dokumentuje i rozsiahla fotodokumentácia 6 fotoalbumov, uverejnených článkov, televíznych, rozhlasových reportáží a videodokumentov. A najmä – pri prezeraní fotodokumentácie je vidieť úžasný záujem topoľčancov o dianie v galérii, z nich mnohí už nežijú, a tak máme dokumentárny doklad jednej éry mesta, ktorá v existencii Galérie na námestí znamenala preň obdobie rozvoja umeleckého a spoločenského života na najvyššej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko po viac ako 12 rokoch činnosti súkromnej galérie už nebola nájomná zmluva predĺžená zo strany Mesta Topoľčany, galéria na námestí ukončila svoju činnosť a zanikla dňom 31.decembra 2008. Odvtedy mesto prevádzkuje galériu vo svojej réžii.

Medzi vystavujúcimi zazneli aj mnohé zvučné mená:

Prof. akad. mal. Albín Brunovský, akad. soch. Tibor Bartfay, akad. mal. Vincent Hložník, akad. mal. Igor Rumanský, akad. mal. Alexej Vojtášek, akad. mal. Daniel Bidelnica, akad. mal. Mária Bidelnicová, Ivett Axamitová, celá plejáda skvelých súčasných slovenských grafikov – akad. mal. Karol Felix, doc. akad. mal. Igor Benca, akad. mal. Igor Piačka, akad. mal. Karol Ondreička, akad. mal. Robert Brun, akad. mal. Marián Komáček, akad. mal. Peter Kľúčik, akad. mal. Naďa Rappensbergerová. Ďalej Mária, Vladimír a Emil Fulka, akad. mal. Mária Žilíková, akad. mal. Jozef Šulo, akad. soch. Marek Žitňan, Ing. arch. Stano Toman, akad. mal. Jozef Dobiš, akad. mal. Jarmila Veľká, akad. soch. Radoslav Šulc, akad. mal. Yvonna Hanáková, akad. mal. Ján Krížik, Mgr. art. Jana Ilková, akad. mal. Emília Čisáriková, akad. soch. Jaroslav Košš, akad. mal. Jozef Krajčo, akad. mal. Soňa Herényiová, akad. mal. Dušan Sekela, Mgr. art. Svätopluk Mikyta, akad. mal. Miroslav Knapp, akad. mal. Mária Chmeliarová – Nemčeková, akad. soch. Gabriela Illésová-Gašparová, Ján Vykroč, Pavel Móza, Ladislav Záborský, Orest Dubay ml., Jaroslav Uhel, Marta Kačmárová, Marta Filová, Petrášovci, Ján Hubinský, Miloš Kunkel, združenie výtvarníkov Artefakt, Melita Gwerková, Marian Vida a i.

Topoľčanci však mali možnosť vidieť aj jedinečné originály celej zakladateľskej generácie moderného slovenského maliarstva:

Gustáv Mallý, Martin Benka, Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Edmund Gwerk, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Ján Želibský, Ladislav Čemický, Ján Mudroch, Zolo Palugyay, Jozef Theodor Mousson, Cyprián Majerník...

Výstavy medzinárodného významu: každoročné Insitné Vianoce s neopakovateľnou atmosférou s umelcami z Kovačice (Srbsko) za ich osobnej účasti – vystavovala zakladateľská generácia Kovačickej maliarskej školy:

Martin Paluška, Ján Sokol, Katarína Sokolová, Ján a Ondrej Veňarsky, Zuzka Medveďová, Michal Bíreš, Zuzana Chalupová, Martin Jonáš, Ondrej Pilch i celá plejáda súčasných insitných umelcov Ján Glózik, dnes už nežijúci maliar Martin Markov, Pavel Hajko, Pavol Cicka, Eva Husáriková, Zuzana Veresky, Ján Bačúr, Alžbeta Čižiková, Rozalija Marková. Výstavy grafikov – G-bod (SR,ČR), svetoznámy fotograf Yuri Dojc (Kanada), grafik Tuvia Beeri (Izrael), maliar Jan Černý (ČR), Fulková-Sládek-Paštéková (SR,ČR), Jiří Mezřický (Rakúsko).

Spoločné i autorské výstavy mnohých výtvarníkov najmä z regiónu Topoľčian:

Vladimír Zaťka, Patrik Čakajda, Vojtech Schottert, Pavol Malovec, Vladimír Danko, Stanislav Harvančík, Pavel Kišac, Štefan Ducký, Peter Čiernik, Peter Máťuš, Dušan Stieranka, Daniel Hubinský, Ján Eichenberger, Ivan Glajch, Jozef Košík, Jozef Bojkovský, Libuša Balážová, Ján Vicel, umelecká fotografka Jana Ilková.

Galéria poskytovala pravidelne každoročne bezplatne a so službami priestor výstavám žiakov Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Lukáša v Topoľčanoch, Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch, bezplatne poskytla výstavný priestor výstave žiakov Strednej združenej školy drevárskej a nábytkárskej v Topoľčanoch, pravidelne takto poskytovala priestor koncertom žiakov a študentov Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch a Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch.

PETER JURKOVIČ,

zakladateľ Galéria na námestí

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 461
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 021
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 603
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 571
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 466
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 417
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 166
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 771
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 267
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 862
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 371
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 394
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 640
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 228
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Michal Murčo

Michal Murčo strelil šesť gólov za menej než hodinu.


Vstupné na podujatie je dobrovoľné.


Policajti namerali vodiča v Solčanoch.

Rýchlosť prekročil o 69 kilometrov za hodinu.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 267
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 862
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 371
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 394
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 8 640
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 228
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu