Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Galéria oslavuje 20. výročie založenia. Aké boli jej začiatky?

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 23. júna 1996 vernisážou jedinečnej výstavy celoživotného umeleckého diela Albína Brunovského.

Slávnostné otvorenie galérie.Slávnostné otvorenie galérie. (Zdroj: ARCHÍV P. Jurkoviča.)

TOPOĽČANY. Málokto si už pamätá ako vyzerali potraviny v budove radnice na námestí. Po komplexnej obnove radnice, jednej z mála zachovaných pamiatok Topoľčian sa vedenie mesta zaoberalo novým reprezentatívnym využitím priestorov, ktoré boli predtým využívané ako obchody.

Vo výberovom konaní uspel návrh a zámer historika umenia Petra Jurkoviča na vytvorenie galérie výtvarného umenia, ktorá v Topoľčanoch dovtedy neexistovala.

Priestory galérie boli v roku 1996 po rekonštrukcii radnice prevzaté do užívania s rovnými vysokými stropmi, z ktorých viseli elektrické káble bez osvetľovacích telies.

SkryťVypnúť reklamu

Po investícii majiteľa galérie sa vytvorili klenby a systém osvetlenia, vďaka čomu vznikol príjemný a hodnotný interiér, ktorý mal aj výbornú akustiku.

Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v piatok 23. júna 1996 vernisážou jedinečnej výstavy celoživotného umeleckého diela Albína Brunovského, ktorá bola aj jeho poslednou. Bolo to veľkorysé gesto vtedy už chorľavého grafika, že poskytol práve pre Topoľčany najkrajšie diela svojej výnimočnej, celosvetovo uznávanej grafickej tvorby a galéria takto odštartovala svoje pôsobenie excelentnou výstavou.

Alexej Vojtášek, Tibor Bartfay a Adriena Bartošová na výstave. FOTO: P.JURKOVIČ

Majitelia galérie potom zorganizovali 131 výstav, vždy so slávnostnou vernisážou, vždy spojenou s hudobným programom za účasti významných umelcov a predstaviteľov spoločenského života.

SkryťVypnúť reklamu

Boli to výstavy maliarov, grafikov, sochárov, keramikárov, fotografov i mladých adeptov výtvarného umenia. Výstavy známych i menej známych, dnes už bohužiaľ mnohých nežijúcich, mnohých osobností veľkého sveta, ktorých do malého mesta priviedla činnosť galérie.

Poďakovanie Galérie na námestí za spoluprácu a realizáciu mnohých podujatí patrí všetkým sponzorom a priateľom výtvarného a hudobného umenia, spoločenského a kultúrneho života. Lebo aj každú jedinú finančnú, naturálnu či fyzickú podporu bolo treba vybaviť a najmä presvedčiť darcu, že podporiť kultúru má zmysel.

Počas celej existencie Galéria na námestí dodržala otváraciu dobu v bežné dni do 18. hod. a udržala voľný a bezplatný vstup do výstavných priestorov, pričom každú výstavu navštívilo zadarmo cca 2500 – 3000 návštevníkov, čo je za viac ako 12 rokov pôsobenia návštevnosť cca 350 000 osôb. Zážitky, pocity, názory a hodnotenia návštevníkov sú zaznamenané v štyroch veľkých knihách kroník. Činnosť galérie dokumentuje i rozsiahla fotodokumentácia 6 fotoalbumov, uverejnených článkov, televíznych, rozhlasových reportáží a videodokumentov. A najmä – pri prezeraní fotodokumentácie je vidieť úžasný záujem topoľčancov o dianie v galérii, z nich mnohí už nežijú, a tak máme dokumentárny doklad jednej éry mesta, ktorá v existencii Galérie na námestí znamenala preň obdobie rozvoja umeleckého a spoločenského života na najvyššej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Nakoľko po viac ako 12 rokoch činnosti súkromnej galérie už nebola nájomná zmluva predĺžená zo strany Mesta Topoľčany, galéria na námestí ukončila svoju činnosť a zanikla dňom 31.decembra 2008. Odvtedy mesto prevádzkuje galériu vo svojej réžii.

Medzi vystavujúcimi zazneli aj mnohé zvučné mená:

Prof. akad. mal. Albín Brunovský, akad. soch. Tibor Bartfay, akad. mal. Vincent Hložník, akad. mal. Igor Rumanský, akad. mal. Alexej Vojtášek, akad. mal. Daniel Bidelnica, akad. mal. Mária Bidelnicová, Ivett Axamitová, celá plejáda skvelých súčasných slovenských grafikov – akad. mal. Karol Felix, doc. akad. mal. Igor Benca, akad. mal. Igor Piačka, akad. mal. Karol Ondreička, akad. mal. Robert Brun, akad. mal. Marián Komáček, akad. mal. Peter Kľúčik, akad. mal. Naďa Rappensbergerová. Ďalej Mária, Vladimír a Emil Fulka, akad. mal. Mária Žilíková, akad. mal. Jozef Šulo, akad. soch. Marek Žitňan, Ing. arch. Stano Toman, akad. mal. Jozef Dobiš, akad. mal. Jarmila Veľká, akad. soch. Radoslav Šulc, akad. mal. Yvonna Hanáková, akad. mal. Ján Krížik, Mgr. art. Jana Ilková, akad. mal. Emília Čisáriková, akad. soch. Jaroslav Košš, akad. mal. Jozef Krajčo, akad. mal. Soňa Herényiová, akad. mal. Dušan Sekela, Mgr. art. Svätopluk Mikyta, akad. mal. Miroslav Knapp, akad. mal. Mária Chmeliarová – Nemčeková, akad. soch. Gabriela Illésová-Gašparová, Ján Vykroč, Pavel Móza, Ladislav Záborský, Orest Dubay ml., Jaroslav Uhel, Marta Kačmárová, Marta Filová, Petrášovci, Ján Hubinský, Miloš Kunkel, združenie výtvarníkov Artefakt, Melita Gwerková, Marian Vida a i.

Topoľčanci však mali možnosť vidieť aj jedinečné originály celej zakladateľskej generácie moderného slovenského maliarstva:

Gustáv Mallý, Martin Benka, Janko Alexy, Miloš Alexander Bazovský, Edmund Gwerk, Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Ján Želibský, Ladislav Čemický, Ján Mudroch, Zolo Palugyay, Jozef Theodor Mousson, Cyprián Majerník...

Výstavy medzinárodného významu: každoročné Insitné Vianoce s neopakovateľnou atmosférou s umelcami z Kovačice (Srbsko) za ich osobnej účasti – vystavovala zakladateľská generácia Kovačickej maliarskej školy:

Martin Paluška, Ján Sokol, Katarína Sokolová, Ján a Ondrej Veňarsky, Zuzka Medveďová, Michal Bíreš, Zuzana Chalupová, Martin Jonáš, Ondrej Pilch i celá plejáda súčasných insitných umelcov Ján Glózik, dnes už nežijúci maliar Martin Markov, Pavel Hajko, Pavol Cicka, Eva Husáriková, Zuzana Veresky, Ján Bačúr, Alžbeta Čižiková, Rozalija Marková. Výstavy grafikov – G-bod (SR,ČR), svetoznámy fotograf Yuri Dojc (Kanada), grafik Tuvia Beeri (Izrael), maliar Jan Černý (ČR), Fulková-Sládek-Paštéková (SR,ČR), Jiří Mezřický (Rakúsko).

Spoločné i autorské výstavy mnohých výtvarníkov najmä z regiónu Topoľčian:

Vladimír Zaťka, Patrik Čakajda, Vojtech Schottert, Pavol Malovec, Vladimír Danko, Stanislav Harvančík, Pavel Kišac, Štefan Ducký, Peter Čiernik, Peter Máťuš, Dušan Stieranka, Daniel Hubinský, Ján Eichenberger, Ivan Glajch, Jozef Košík, Jozef Bojkovský, Libuša Balážová, Ján Vicel, umelecká fotografka Jana Ilková.

Galéria poskytovala pravidelne každoročne bezplatne a so službami priestor výstavám žiakov Cirkevnej základnej umeleckej školy sv. Lukáša v Topoľčanoch, Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Topoľčanoch, bezplatne poskytla výstavný priestor výstave žiakov Strednej združenej školy drevárskej a nábytkárskej v Topoľčanoch, pravidelne takto poskytovala priestor koncertom žiakov a študentov Základnej umeleckej školy Ladislava Mokrého v Topoľčanoch a Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch.

PETER JURKOVIČ,

zakladateľ Galéria na námestí

Najčítanejšie na My Topoľčany

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 2. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 3. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 4. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 8. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 304
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 128
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 350
 4. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 735
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 398
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 2 855
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 595
 8. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 2 483

Blogy SME

 1. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 2. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 3. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 4. Jozef Javurek: Kurátor
 5. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 6. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 7. Ľuboš Vodička: České a moravské veterné mlyny: Třebíč
 8. Jan Pražák: Nesahejte mi na prsa, člověče!
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 099
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 007
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 488
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 794
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 592
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 492
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 360
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 196
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Michal Béger v nedeľu zapísal svoj gól číslo dvesto, odkedy existuje Futbalnet.

Kedysi od obrancov odletoval, teraz je to naopak.


Peter Popelka 23. sep

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep

Topoľčany nakorčuľujú do nového ročníka bez dlhoročného trénera, bez domáceho ľadu a aj bez výhry v prípravnom období.


24. sep
Topoľčianska nemocnica má za sebou ďalšiu rekonštrukciu. tentoraz sa týkala pôrodnice.

Rekonštruujú nemocničné oddelenia, ktoré majú aj polstoročie.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 28. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 22 h

Blogy SME

 1. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 2. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 3. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 4. Jozef Javurek: Kurátor
 5. Anna Miľanová: Nie je myš ako myš...
 6. Štefan Vidlár: O Zhulíčkovi pacholíčkovi
 7. Ľuboš Vodička: České a moravské veterné mlyny: Třebíč
 8. Jan Pražák: Nesahejte mi na prsa, člověče!
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 099
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 007
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 488
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 794
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 592
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 492
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 360
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 196
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu