Nedeľa, 19. november, 2017 | Meniny má Alžbeta

Aj ukončenie sezóny bolo pre Karate klub medailové

Pretekári Karate klubu Topoľčany pokračovali v medailových úspechoch aj v závere sezóny, keď sa zúčastnili súťaží v Slovenskej i v Českej republike.

Topoľčianski karatisti s cennými kovmi.(Zdroj: ARCHÍV KLUBU)
V Hradci Králové sa v dňoch 30. 4. – 1. 5. konala významná medzinárodná súťaž GRAND PRIX, na ktorej si svoje sily zmeralo až 1231 pretekárov z 12 krajín. Karate klub reprezentovala iba Michaela Šaligová, ktorá získala nádhernú striebornú medailu v kategórii kata dievčat 10-11 ročných začiatočníčok a následne aj v kategórii starších dievčat získala bronzovú medailu.

Cenné kovy v Žiari nad Hronom

Ďalší víkend už na súťaž cestovala väčšia výprava mladých karatistov, pretože v Žiari nad Hronom sa konal Memoriál Jozefa Juhaňáka za účasti 426 pretekárov v jednotlivých kategóriách z 37 klubov celého Slovenska. Súťaž pozostávala z disciplín KARATE AGILITY, súborného cvičenia KATA a športového zápasu KUMITE.
Najskôr si súťažnú atmosféru vyskúšali naši najmenší karatisti – 5-roční Leo Cápay a Daniel Tóth, 6-roční Miriam Wenderlová, Alex Adamka a Marcel Smatana a už ostrieľaní 7-roční Ingrid Marková a Filip Grman, ktorí pretekali v disciplíne KARATE AGILITY, kde deti musia preukázať popri umeniu karate aj všestrannú pohyblivosť, zdatnosť a obratnosť. Toto všetko zvládli všetci výborne. Prvé miesto a zlatú medailu získali Daniel a Ingrid, bronz si vybojovali Marcel a Filip. Svoju premiéru na tatami mala Mirka, ale začiatočnícku trému hneď porazila a tiež získala bronzovú medailu.
Aj v súborných cvičeniach KATA pokračoval Karate klub Topoľčany v medailovej žatve. Skvelú formu pred majstrovstvami Slovenskej republiky ukázali Ingrid Marková, Stella Patai a Filip Grman. Všetci získali vo svojich vekových kategóriách medzi pokročilými pretekármi 1. miesto, ku ktorému patrila krásna medaila, diplom a ceny od sponzorov. K zisku medaile mala „našliapnuté“ aj Michaela Šaligová, ale pre zmeny v súťažných podmienkach už v čase prebiehajúcich duelov, bola vinou rozhodcu diskvalifikovaná. Do KATA ešte nastúpil aj Leo Cápay, ktorý sa pokúša zaradiť sa do ťažkého kolotoča, nakoľko stále patrí k najmladším pretekárom súťaží.
V športovom zápase KUMITE sa tiež medaile sypali, keď Ingrid Marková získala striebro a Filip Grman a Stella Patai získali bronz.
Celkovo si pretekári Karate klubu Topoľčany prevzali 11 medailí na stupňoch pre víťazov, čím si klub vybojoval aj nádhernú bronzovú plaketu spomedzi 37-ich zúčastnených klubov, čo je isto cenný úspech, keď za nimi zostali popredné kluby Slovenska.

Preteky v Čechách

Do moravského mesta Havířov vycestovali Ingrid Marková, Stella Patai, Nina Jakubíková, Marcel Smatana, Filip Grman, Kristián Mandúch, Daniel Hayden, Samuel Mandúch a Radovan Skaličan, aby reprezentovali Karate klub Topoľčany na súťaži „Stredoeurópsky pohár nádejí karate“, ktorého sa pravidelne zúčastňujú kluby z Čiech, Slovenska a Poľska. Táto súťaž je určená pre začínajúcich a mierne pokročilých pretekárov v mládežníckych kategóriách, aby si zmerali svoje sily a získali potrebné skúsenosti. V jednotlivých vekových kategóriách KATA boli takmer všetci členovia klubu úspešní a vybojovali si medailové umiestnenia. Najviac sa darilo Radovanovi Skaličanovi v kategórii 10-11 ročných chlapcov začiatočníkov, ktorý spolu so Samuelom Mandúchom predviedli havířovskej hale topoľčianske finále. Radovan vyhral, získal nádhernú krištáľovú jubilejnú medailu venovanú 25. ročníku tejto súťaže a Samuel získal striebro. V KATA sa ešte medailovo presadili ziskom bronzovej medaile Ingrid Marková, Stella Patai, Nina Jakubíková a Filip Grman. Marcel Smatana a Daniel Hayden sa v medzinárodnej konkurencii prestavili prvýkrát, avšak na svojich súperov zatiaľ nestačili.
Do Kumite nastúpil iba Kristián Mandúch, ktorý po zaváhaní v KATA mal veľkú túžbu získať medailu vo svojom obľúbenom športovom zápase. To sa mu aj podarilo, keď získal v kategórii chlapcov do 11 rokov 3. miesto. Pretekári Karate klubu Topoľčany opäť získali v každej kategórii, do ktorej nastúpili medaily, čo ich radilo medzi úspešné kluby tohto pohára karate.

Bodka v Žarnovici

Medailovú bodku za sezónou dali reprezentanti Karate klubu Topoľčany 11. júna v Žarnovici, kde sa konal 14. ročník Majstrovstiev karate za účasti 255 pretekárov v jednotlivých kategóriách. Karate klub Topoľčany reprezentovali Ingrid Marková, Stella Patai, Nina Jakubíková, Leo Cápay, Marcel Smatana, Filip Grman, Kristián Mandúch, Radovan Skaličan a Daniel Schlosser.
Najskôr sa všetci zúčastnili súťaže KATA, kde excelovala Ingrid Marková v kategórii 5-7 ročných pokročilých dievčat a Filip Grman v rovnakej kategórii chlapcov. Obaja predviedli svoje výborné a vyrovnané výkony vo všetkých súbojoch a zaslúžene sa postavili na najvyšší stupienok pre víťaza. O vlások uniklo víťazstvo v kategórii 8-9 ročných pokročilých dievčat Stelle Patai, ktorá sa vo finále po drobnom zaváhaní hneď v úvode cvičenia nedokázala skoncentrovať a obsadila konečné 2. miesto. Aj Daniel Schlosser sa postupne svojimi dobrými výkonmi prebojoval až do finále, kde mu už nestačili sily na víťaza a obsadil teda tiež druhé miesto. Ostatní sa na stupne víťazov v početnej konkurencii neprebojovali.
Do KUMITE nastúpili iba Ingrid Marková, Filip Grman a Kristián Mandúch. Medailu však získala iba Ingrid, a to za druhé miesto v kategórii dievčat 5-7 ročných.
Karate klub Topoľčany tak počas týchto štyroch súťaží získal 8 zlatých, 6 strieborných a 11 bronzových medailí, čo svedčí o kvalite pretekárov.
Pretekári Karate klubu sa už teraz tešia na prázdniny, keď si oddýchnu od karate a nazbierajú sily a energiu pre ďalšiu náročnú sezónu 2016/2017, ktorá bude trvať 10 mesiacov, a počas ktorých isto opäť získajú množstvo medailí na domácich i zahraničných súťažiach.