Rozhodné odmietnutie
Negatívny postoj voči udalostiam v Poľsku, ktoré vyzývali k boju proti socializmu, vyjadrila československá verejnosť prostredníctvom rezolúcie.
„Pracujúci viacerých podnikov a organizácií v našom okrese – napríklad odštepného závodu Tatra Bánovce, Mier Topoľčany, ZDA Partizánske, Koželužne Bošany a ďalších – odsúdili na protestných schôdzach provokačné vystúpenie predstaviteľov poľskej „solidarity“ na zjazde v Gdaňsku. Vyjadrili svoj nesúhlas s cieľmi antisocialistických živlov, ktoré prostredníctvom svojho tzv. posolstva k národom východnej Európy hrubo zasahujú do vnútorných vecí socialistických krajín a broja proti ich jednote. Vystúpenia činiteľov „solidarity“ pod kepienkom záujmov pracujúceho ľudu nezodpovedajú skutočných potrebám robotníckej triedy. Sú nebezpečné o to viac, že zasahujú do života socialistických krajín, ktoré sú rozhodnuté naďalej kráčať cestou socializmu, uvádza sa v rezolúciách.“
Módne prehliadky
Ruská kultúra sa prezentovala v minulosti cez rôzne podujatia. „Dnes – t. j. 24. 11. 1981 – sa uskutočnia v kine Partizán v Partizánskom dve reprezentačné módne prehliadky. Podujatie zorganizoval Prior – Západoslovenské obchodné domy PR Partizánske. O 16.00 h bude módna prehliadka závodu Partizánske a o 19.30 h bude organizátorom závod Nitra. Súčasťou módnych prehliadok bude i program pražského kultúrneho strediska „M dvaja a čas“ so sólistami I. Simonovou, M. Chladilom, K. Hálom a ďalšími. V priestoroch kina je aranžovaná výstavka sovietskej kozmetiky s knihami sovietskych autorov. Na druhej reprezentačnej prehliadke sa uskutoční zlosovanie dotazníkov z predajno-propagačnej akcie „Dni sovietskej kozmetiky.““
Chcete sa naučiť esperanto?
„Potreba jednotného medzinárodného jazyka vo vede, technike i ďalších zložkách ľudskej činnosti sa stáva zo dňa na deň naliehavejšou. Záujem o esperanto na celom svete rastie. Jeho znalosť umožňuje nadviazať priateľské styky s ľuďmi rôznych národov a národností. Vzhľadom na rozsiahlu esperantskú literatúru sa uplatňuje medzinárodný jazyk k prehĺbeniu a rozšíreniu odborných vedomostí.“ Tento jazyk, ktorý už v osemdesiatych rokoch mal istú popularitu, sa vyučoval aj v Topoľčanoch. „Doteraz vyšlo v esperante do 40-tisíc literárnych diel v originály i v preklade, beletristických i odborných. V esperante vychádzajú vo svete stovky časopisov, vysielajú sa v ňom rozhlasové relácie i televízne programy. Esperanto ako medzinárodný jazyk zostavený zo základu európskych jazykov nemá nepravidelnosti a výnimky ako národné jazyky. Aj pri Mestskom osvetovom stredisku v Topoľčanoch pracuje od roku 1977 krúžok esperantistov, ktorý vedie s. Gálisová.“
Správy z 22. septembra, 24. novembra 1981 a 9. februára 1982.