PARTIZÁNSKE. Nedostatok študentov na stredných školách a odchádzanie deviatakov do iných okresov trápi samosprávu v Partizánskom. Pokles počtu žiakov si vyžiadal organizačné zmeny v Spojenej škole Partizánske, ktorá nebude mať od nového školského roka tri samostatné organizačné zložky, ale len jednu, ktorá však bude mať pod svojimi krídlami všetky odbory. Škola bude mať približne 490 žiakov, 97 zamestnancov a jej názov bude Stredná odborná škola J. A. Baťu.
Počet žiakov na stredných školách rapídne klesol
V Partizánskom kedysi fungovali tri stredné odborné školy – Stredná odborná škola, Stredná priemyselná škola a Obchodná akadémia, ktoré sa právne spojili, no technicky zostali oddelené. Po tohtoročnom úplnom zlúčení škola ušetrí nielen na administratíve, ale aj personále.
„Škola sa bude zameriavať na oblasť priemyslu, obchodu a služieb. Pri vytváraní koncepcie odborného školstva v našom meste sme brali do úvahy aj demografickú krivku, klesajúci záujem o štúdium menej atraktívnych odborov, kritériá prijímania žiakov na gymnázium, rozpočet školy podmienený počtom žiakov, či bezplatné cestovanie,“ uviedla riaditeľka školy Katarína Hartmannová s tým, že škola minulý rok podpísala memorandum s miestnymi firmami, s ktorými si škola vytipovala odbory, ktoré na trhu práce chýbajú.
Žiaci utekajú aj do Topoľčian
Ako informoval primátor mesta Jozef Božik, záujem o spoluprácu so školou prejavila súkromná Vysoká škola logistiky z Přerova, ktorá má záujem prevziať patronát najmä nad študijným odborom logistika. „Bolo by optimálne, keby sa počet žiakov podaril navýšiť na 550 až 600. Len pre informáciu, Spojená škola pri svojom vzniku v roku 2004 mala viac ako 1200 študentov,“ poukázal primátor na nepriaznivo sa vyvíjajúcu demografiu v celom kraji. Kraj musel totižto v rokoch 2002-2014 zrušiť, alebo zlúčiť niekoľko desiatok stredných škôl. „Problémom však je, že každý kraj naráža na to, že keď zruší dve, alebo tri verejné školy, vznikne minimálne jedna súkromná. Je to preto, lebo na rozdiel od miest nemajú regionálne samosprávy možnosť vyjadrovať sa k zaraďovaniu nových stredných škôl do siete,“ dodal Božik.
Hraničné okresy Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Partizánske a Bánovce nad Bebravou vraj zápasia s okresom Topoľčany, keďže NSK reguluje stredné školy inak.
„Pokiaľ nebude štát regulovať prijímanie žiakov na všeobecnozdelávacie školy, otváranie súkromných škôl, tak s tým nič nenarobíme. Kvitujem prácu TSK, ktorý reguluje otváranie odborov, no pokiaľ to nespraví Nitriansky kraj (NSK) a ostatní, tak sa tu môžeme snažiť, aj tak nám to nepomôže a iba zoberie žiakov,“ povedala Hartmannová.