Sobota, 24. február, 2018 | Meniny má Matej

Majsterka Európy a vicemajster SR

Na Slovensku sa konali už 4. majstrovstvá Európy Shitoryu.

Richard Páleš – vicemajster SR v Shitoryu, tréner Tomáš Kleman a Viktória Pálešová.(Zdroj: ARCHÍV KLUBU)
Na turnaji sa zúčastnilo množstvo pretekárov z krajín ako Rusko, Nemecko, Rumunsko, Taliansko, Bielorusko, Španielsko, Maďarsko, Bulharsko, Anglicko a domáce Slovensko.
Na turnaj sa museli slovenskí pretekári prebojovať cez nominačný turnaj pod názvom Shitoryu OPEN, čiže otvorené majstrovstvá SR v Shitoryu. Za Karate klub KUMADE Topoľčany nastúpil v kumite medzi mladšími žiakmi do 32 kg Richard Páleš, ktorý najskôr prešiel cez súpera z Popradu, ale vo finále podľahol svojmu súperovi 0:1, a stal sa tak vicemajstrom SR v Shitoryu. Striebornou medailou sa Richard nominoval na ME Shitoryu.
Viktória Pálešová na turnaji neprešla cez skúsenejšie súperky na medailové umiestnenia. Katarína Langová sa nemohla na nominačnom turnaji zúčastniť a na ME bola donominovaná so súhlasom organizátora.
Na ME sa Riško maximálne snažil a v prvom kole s rumunským súperom viedol 1:0, no po malej chybičke v obrane súper získal vedenie 1:3 a ostávalo už iba čakať na repasáž v nádeji na bronz. V boji o bronzovú priečku mal navrch „o hlavu vyšší“ súper z Ruska, ktorý využil svoju fyzickú výhodu a Riško tak obsadil 4. miesto. Katarína medzi kadetkami do 45 kg venovala veľký dôraz na prípravu už v rozcvičke a odhodlanie odniesť si domov zlato a titul predviedla aj vo finálovom zápase. Ruská súperka aj napriek fyzickej prevahe nevedela dostatočne rýchlo reagovať na Katkinu dravosť a taktiku a výsledok 2:1 zabezpečil titul majsterky Európy Shitoryu pre Katarínu.
Slovo trénera Tomáša Klemana: Turnaje som nemal plánované v termínovom kalendári, no keď moji zverenci prejavili záujem bojovať o nomináciu na ME, tak sme upravili tréningový proces a pripravovali sa na obidve akcie. Riško aj keď bez medaile získal svoje prvé „veľké“ skúsenosti z medzinárodného turnaja a dúfam, že ich ďalej bude úročiť. Katka predviedla to, čo od nej očakávam a potvrdila svoje odhodlanie vyhrať na ME a k titulu jej veľmi gratulujem.
Katarína Langová – majsterka Európy v Shitoryu s trénerom Tomášom Klemanom.

1. Partizánske: V nemocnici zomrelo dieťa na meningitídu 824