Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Vznik rotundy budú skúmať aj v Amerike. Stála už pri príchode Cyrila a Metoda?

Zahraničné laboratóriá pomôžu zistiť, kedy bola Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici postavená.

Pri rotunde obec v súčasnosti stavia nový prírodný amfiteáter, keďže pôvodný sa musel neustále opravovať. „Okrem pútí by sme chceli priestory amfiteátra využiť na poriadanie letných akcií,“ povedal starosta Nitrianskej Blatnice Michal Toman. V budúcPri rotunde obec v súčasnosti stavia nový prírodný amfiteáter, keďže pôvodný sa musel neustále opravovať. „Okrem pútí by sme chceli priestory amfiteátra využiť na poriadanie letných akcií,“ povedal starosta Nitrianskej Blatnice Michal Toman. V budúc (Zdroj: ONDREJ ŠOMODI)

NITRIANSKA BLATNICA. Počas siedmych rokov intenzívneho reštaurátorského výskumu na Rotunde sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici sa z chátrajúceho objektu stal skutočný skvost. Obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky spolufinancovalo aj ministerstvo kultúry spolu sumou viac ako 173-tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V modernej slovenskej historiografii bola Rotunda sv. Juraja do roku 1973 evidovaná ako renesančná kaplnka. Zdrojom tejto informácie bola kanonická vizitácia z roku 1730, v ktorej je uvedené, že kaplnku dala postaviť v rokoch 1530 – 1541 Mária Thurzová, vdova po Jurajovi Thurzovi, na pamiatku svojho manžela, ktorý zahynul v boji s Turkami.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka spolupráci sa výskum naplno rozbehol

Prvý základný pamiatkový výskum v roku 1973 však zistil, že ide o staršiu stavbu. V roku 1974 sa pri inštalácii uzemnenia bleskozvodu našli kostrové pozostatky, a tak sa v bezprostrednom okolí rotundy i priamo v jej interiéri začal druhý – archeologický výskum. Výsledky výskumov datovali vznik rotundy do 1. polovice 11. storočia, zároveň predpokladali, že rotunda mohla byt' postavená na základoch staršej veľkomoravskej stavby.

_7157567_res.jpg

V priestore apsidy sa nachádzal barokový oltár z roku 1693, ktorý sem bol dovezený z iného miesta. Oltárny obraz (na fotke vľavo dole) z konca 18. a začiatku 19. storočia niekto v 90. rokoch 20. storočia odcudzil. Nájsť sa ho podarilo doslova zázrakom v smetnej nádobe. FOTO:(OŠ)

SkryťVypnúť reklamu

K celospoločenskému oživeniu záujmu o rotundu došlo koncom 90-tych rokov 20. storočia. V roku 2001 bolo založené Občianske združenie Rotunda Jurko, ktoré sa spolu s Obecným úradom v Nitrianskej Blatnici stalo hlavným organizátorom revitalizácie a prinavrátenia pôvodných pamiatkových hodnôt Rotundy sv. Juraja.

V roku 2008 získal Obecný úrad v Nitrianskej Blatnici z grantového systému ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom finančné prostriedky na realizáciu reštaurátorského výskumu interiérov rotundy a na základe jeho výsledkov na vypracovanie návrhu na ich reštaurovanie.

Významným prínosom boli tiež výsledky pridružených výskumov – archívneho a dendrochronologického. Ich zistenia spresnili najmä datovanie barokovej úpravy a zmien v interiéri, prístavbu barokovej veže a pustovne datovali do obdobia okolo roku 1777. Archívny výskum zároveň priniesol zistenie, že v starších písomných zdrojoch uvádzaná staviteľka rotundy Mária Thurzová v udávanom 16. storočí neexistovala.

SkryťVypnúť reklamu

Vek upresnia zahraničné laboratóriá

Reštaurátorské práce v interiéri sa začali v roku 2010 pod vedením akad. maliara Jozefa Doricu. Počas postupného opatrného odkrývania najstaršej hmoty rotundy došlo k zásadným objavom, ktoré posunuli jej vznik do predrománskeho obdobia. „Narazili sme na predrománske okno, konsekračný kríž a objasnili spôsob technológie stavby. Bolo to množstvo drobných zistení, ktoré začali dávať obraz o tom, že sa jedná o staršiu stavbu, ktorá vznikla ešte pred 11 storočím,“ prezradil nám Jozef Dorica s tým, že počas reštaurovania sa nachádzali drobné organické nálezy, ktoré boli spolu so vzorkami malty podrobené v marci tohto roku prvej rádiouhlíkovej 14C analýze, ktorá potvrdila vznik tohto objektu v 9. storočí.

_7157597_res.jpg

V roku 2009, keď začal Jozef Dorica pracovať na rekonštrukcii rotundy, bol interiér kostolíka zavlhnutý a mikroflóra siahala na stenách miestami až do výšky 2,5 metra.

„Keďže ide o veľmi vzácny objekt a akceptovanie datovania iba jedným laboratóriom je vždy vo vedeckej verejnosti problematické, vytvorili sme medzinárodné konzorcium na datovanie rotundy, v ktorom budú zastúpené svetoznáme laboratóriá z USA, či Švajčiarska, ktoré dostali vzorky na datovanie,“ informoval nás Pavel Povinec, vedúci centra nukleárnych a urýchľovačových technológií.

Dnes už však môžeme povedať, že Jurko je najstaršia stojaca rotunda s pôvodnými múrmi nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore. Po dokončení všetkých analýz budú možno vedci schopní povedať, či je rotunda predcyrilometodská stavba, alebo pocyrilometodská. Zistenie, že rotunda vznikla ešte pred rokom 863, teda pred príchodom Cyrila a Metoda by bolo určite unikátne, no podľa riaditeľa Archeologického ústavu SAV Mateja Ruttkaya by sa nič zlé nestalo, keby šlo o poveľkomoravskú stavbu. „Mali by sme totižto ďalší doklad o tom, že po zániku Veľkej Moravy fungovala kresťanská komunita na našom území bez prerušenia. To je však otázka budúcich výskumov – možno jedného až dvoch rokov, kedy sa potvrdí konkrétnejší vek rotundy,“ povedal Ruttkay.

Kostolík niekoľkokrát spustol

Rotunda sv. Juraja, nachádzajúca sa na úpätí vrchu Marhát (470 m. n. m.), je jediným zachovalým stojacim svedkom dávneho osídlenia, ktoré existovalo v lokalite pod rotundou. Tvorili ho dva po sebe existujúce opevnené veľkomožské veľkomoravské dvorce datované od začiatku 9. do 10. storočia. Osada sa pravdepodobne nazývala Hoste alebo Bella Hoste. Osídlenie v priebehu 13. storočia postupne zaniklo, obyvatelia sa presťahovali do južnejších častí Nitrianska. Jedným z možných vysvetlení zániku osady môže byt' vyčerpanie zdrojov železnej rudy, ktorá sa tu dlhšie obdobie ťažila a spracovávala.

Rotunda sa v rýchlo sa zalesňujúcom prostredí zmenila na ruiny, dostala sa mimo záujem spoločnosti a možno aj vďaka tomu sa zachovala. „Napríklad na Nitrianskom hrade vývoj intenzívne napredoval. Prestavovalo sa, budovalo a búralo a stavby veľmi ťažko identifikujeme,“ povedal Ruttkay.

Až v 16. storočí sa ruiny dočkali obnovy, no čoskoro opäť spustli. V roku 1655 rotundu upravili prakticky do dnešnej podoby, na západnej strane pristavili vežu a z južnej pustovňu. Bývali v nej pustovníci, pôsobiaci až do prvej polovice 19. stor. ako školský bratia v tunajšej škole. Stavba školy na svahu nad kostolíkom sa asi od polovice 19. storočia využívala ako poľovnícka stanica miestneho panstva, neskôr tu bola horáreň asanovaná v roku 1962.

Od 16. storočia sa stal Jurko miestom tradičných pútí na deň sv. Juraja. Po roku 1990 táto tradícia opäť zosilnela.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
  2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
  3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
  4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
  5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
  6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
  7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
  8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
  1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 738
  2. Všetkým lepí pred voľbami 13 325
  3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 517
  4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 980
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 019
  6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 850
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 843
  8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 353

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 146
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 105
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 869
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 421
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 707
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 7 840
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 706
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Topoľčianski hádzanári sa tešia zo zaslúženého víťazstva.

Topoľčianski hádzanári si doma z chuti zastrieľali. Brankár Javorček v prvom polčase z dvadsiatich strieľ inkasoval iba deväť gólov.


2 h
Slávnostné otvorenie umelého osvetlenia na futbalovom štadióne v Kovarciach pred zápasom Kovarce – Krušovce za účasti predsedu ZsFZ Petra Kováča a členov Výkonného výboru ObFZ Topoľčany.

Cez víkend pokračovalo aj ďalšie kolo v VII. lige ObFZ Topoľčany.


3 h
Ilustračné foto.

Cez víkend pokračovala ôsma liga ObFZ Topoľčany ďalším kolom. Na programe bolo šesť duelov.


6 h
Niektorí voliči vyjadrili svoj názor už pred voľbami.

Ľudia sa často báli povedať, komu dajú svoj hlas.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


14 h

SMER jednoznačne dominoval, OĽANO a priatelia by sa nedostali do parlamentu.


SME.SK 14 h

Jedného mandátu sa bude musieť vzdať.


10 h

Nové rodinné domy zvyšujú nároky na ČOV, obec ju ide rozšíriť.


a 1 ďalší 28. sep

Blogy SME

  1. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
  2. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
  3. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
  4. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
  5. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
  6. Ľudmila Križanovská: Slovensku zvoní do hrobu
  7. Viliam Datel: Ficove maškary
  8. Lukáš Kačaliak: Peši po Taliansku (Lucca-Roma + Neapol)
  1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 146
  2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 105
  3. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 30 869
  4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 421
  5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 524
  6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 707
  7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 7 840
  8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 706
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu