„Vidieť Tour de France naživo je proste perfektný zážitok,“ povedal na úvod Ľuboš Šmantík, ktorý spoločne s Lacom Vlnkom a so svojimi deťmi odcestovali karavanom do Francúzska na dovolenku a absolvovali aj jednu etapu legendárnych cyklistických pretekov. „Už pred dovolenkou sme si povedali, že sa musíme ísť pozrieť aj na jednu z etáp týchto pretekov. Napokon sme si vybrali dvanástu etapu, kedy cyklisti mali vystúpať na slávny Mont Ventoux. Posledných 19 kilometrov v 184 kilometrovej etape sa išlo do strmého kopca a kvôli silnému vetru, ktorí miestami dosahoval až 130 kilometrov za hodinu, organizátori trať napokon skrátili o 5,7 km,“ dodal Ľ. Šmantík, ktorý zároveň poznamenal: „Táto etapa sa zapíše do dejín, pretože tri kilometre pred cieľom nastal pád, v ktorom sa pokazil bicykel majiteľovi žltého dresu Froomeovi. Tento incident sa odohral približne kilometer od nás. Pretože sa trať skrátila takmer o šesť kilometrov, tak ľudia z kopca sa nahrnuli dole nižšie a cyklistom sa ozaj veľmi zle prechádzalo. A to spôsobilo aj túto nehodu.“
Vyšli až na vrchol
Po šesťhodinovej ceste od pláže v Nice, kde trávili časť dovolenky, sa partia Topoľčancov dostala pod kopec Mont Ventoux. „Dopredu sme nemali nič zistené, vôbec sme nevedeli, ako to tam funguje. Napokon sme zaparkovali na mieste 4 km pred cieľom. A tam sme sa dostali úplnou náhodou. Etapa bola na programe vo štvrtok, ale už od pondelka tam boli zaparkované karavany pozdĺž celého kopca. My sme sa presunuli autom až úplne hore, čo bolo, ako sme sa neskôr dozvedeli, veľmi nebezpečné. Povedali nám, že pri takom vetre sme mali šťastie, že nás nesfúklo dole. Na kopci bolo len šesť stupňov a vietor bol nesmierne obrovský. Na samotnom vrchole sme sa otočili a šli sme smerom dole hľadať miesto. Všetko bolo absolútne plné, no 4 km pred cieľom sme sa pichli medzi Francúzov a Talianov, aj to len vďaka tomu, že sme sa s nimi dohovorili a urobili nám miesto,“ pridal Ľ. Šmantík: „Mali sme veľký karavan a keď sa do tých bočných stien oprel vietor, ozaj to s nami kolísalo, nebolo mi všetko jedno... Dvere sme len opatrne otvárali, pretože keby sme ich pustili, tak nám ich vietor isto odtrhne.“
Nadšenci Tour de France čakali na štvrtkovú etapu už od pondelka, Topoľčany dorazili v stredu ráno. „Je to zážitok pre divákov a fanúšikov. Ako nám prezradili Francúzi, za ten čas, čo sa čaká na etapový deň, tak azda každý jeden z nich si tento kopec vyšliape po vlastných. Je to pre nich turistika a na samotný vrchol vedú tri cesty. Domáci sami hovoria, že ak vyjdete na kopec po všetkých troch cestách, tak ste pokorili samotný kopec, to je pre nich najväčší úspech.“
Povzbudiť hlavne Sagana
Cieľom Topoľčancov bolo nadýchať sa atmosféry Tour de France a hlavne povzbudiť majiteľa zeleného dresu Petra Sagana. Neopísateľné bolo stretnutie so Saganom. Dokonca Laco Vlnka so slovenskou vlajkou prebehol so Saganom niekoľko metrov: „Zimomriavky sme mali po celom tele, keď sme ho videli pred sebou. Utekal som vedľa neho so slovenskou vlajkou a zakričal som mu – „Laco Topoľčany, zdravia ťa“ a on sa pozrel na mňa a zdvihol palec hore – to bol najsilnejší moment celého nášho pobytu na tejto etape,“ dodal Ladislav Vlnka: „Na karavane sme mali slovenskú vlajku a dokonca pri nás pribrzdilo auto Tinkoffu a ukazovali nám palce hore. Už len keď zbadali, že máme slovenskú vlajku, všetci nám ihneď hovorili len o Saganovi,“ povedal L. Vlnka.
„Atmosféra bola neuveriteľná, k tomu sa nedá prirovnať ani Formula 1. Už dva dni pred pretekami to tam žije a počas celej etapy sú tam sprievodné programy, ktoré v televízii absolútne nemáte šancu vidieť. Pred pelotónom išlo juniorské družstvo cyklistov, za nimi nasledovali rôzne reklamné autá, ktoré vyhadzovali rôzne reklamné predmety, tričká, či koláčiky s témou Tour de France,“ pridal Ľ. Šmantík: „Dokonca sme sa vrátili aj späť do histórie, keď sa pred pelotónom do kopca vydali aj cyklistickí veteráni – všetko 60 až 70-roční starí páni, ktorí šliapali na starých bicykloch a cez seba mali prehodené duše a kolesá v prípade defektu.“
Tisícky amatérov
„Počas celého toho „pobytu“ pri ceste sme videli tisícky cyklistov – amatérov, ako sa snažia dostať hore na kopec. Kto môže, ide peši hore, kto má bicykel, tak sa skúša na ňom vyštverať na vrchol.“
Ľuboš Šmantík so svojim štvorročným synom vyšliapal takmer 500 metrov do konca. „Syn šliapal na svojom bicykli, miestami som ho trocha potlačil. Ale to, čo nám predviedli fanúšikovia, bolo neuveriteľné. Všetci mu tlieskali, povzbudzovali, hecovali ho. Bolo to niečo neskutočné. Každý jeden amatér, ktorý prechádzal, každý jeden dostal potlesk, či povzbudenie od ľudí, čo parkovali pri cestách.“
Topoľčanci sa na Tour de France chcú vrátiť. „S určitosťou si to chceme zopakovať, ale už sme pevne rozhodnutí, že berieme aj bicykle a užijeme si viac aj športový zážitok. Chceme si sami vyskúšať ako to bude ísť na bicykli hore do konca aspoň niekoľko kilometrov.“