TOPOĽČANY. Róbert Matušík je šampión v brazílskom jiu-jitsu, ktorý sa rozhodol presadiť tento šport v Topoľčanoch. Založil akadémiu Fighting Gym Topoľčany a pôsobí v nej aj ako tréner.
V krátkosti o brazílskom jiu-jitsu
To najlepšie, čo ponúka džudo, olympijské zápasenie a pôvodné japonské jiu-jitsu sa vybralo a upravilo a z toho na začiatku dvadsiateho storočia vzniklo brazílske jiu-jitsu (BJJ). Avšak svoj najväčší rozmach zažilo až v posledných päťdesiatich rokoch a stalo sa veľmi populárnym nielen vo svete, ale aj u nás.
Je to bojový šport, či podľa niektorých aj umenie, kde sa až deväťdesiat percent odohráva na zemi. Keď sa oproti sebe postavia dvaja bojovníci, dôležité je protivníka zhodiť a pod hrozbou silného zranenia ho prinútiť vzdať sa. Na podvolenie si súpera využívajú zápasníci rôzne páky, škrtenia alebo iné dominantné a paralyzačné techniky. Rozdiel spočíva najmä vo forme tréningu. Najskôr sa začína tzv. „drillom“ (opakovaním techniky bez odporu) a následne sa začína voľný boj, kde nič nie je nacvičené. „Brazílske jiu-jitsu má najbližšie k reálnemu boju, keďže súperi nie sú na ničom vopred dohodnutí. Človek nevie aký pohyb urobí jeho oponent, musí byť pripravený a rýchlo reagovať. Preto sa tieto techniky často využívajú aj pri sebaobrane,“ načrtol štýl boja Róbert Matušík.
Slabosti zmenia na silné stránky
Aj keď je tento šport náročný, nie je nijako obmedzený či už vekom alebo typom postavy. „ Je to naozaj šport pre každého. Nezáleží či je niekto nízky, vysoký, chudý alebo obézny. To je na tomto športe také krásne, že každý sa tu nájde a prispôsobí si ten boj pre seba,“ pokračuje tréner. „Pokiaľ záujemca príde do našej akadémie a nemusí byť ani nijak fyzicky zdatný, my dokážeme z jeho slabosti vytvoriť silnú stránku.“
FOTO: ARCHÍV R.M.
Jiu-jitsu prináša výhody aj pre psychiku trénujúcich. Najmä vo forme odreagovania, keď potrebujú vyventilovať stres z práce či z domácnosti. „Vidím to na ľuďoch, ktorí prichádzajú do Gymu unavení či znechutení z práce, no odchádzajú už pozitívne naladení,“ opisuje atmosféru zakladateľ tréningového centra.
Trénujú aj malé deti
V akadémii majú momentálne štyri triedy. Prvou je pohybová príprava a navštevujú ju deti od troch do päť rokov. Tie trénujú najmä formou rôznych hier, kam sú zakomponované prvky z BJJ. Druhou skupinou sú mladí od šesť rokov až do štrnásť. Potom majú tréningy s dospelými a to buď začiatočníkmi alebo pokročilými. „Tento šport najmä nebuduje v deťoch agresivitu. Akýkoľvek prejav hnevu považujeme za veľké mínus. Tu je dôležité byť stále koncentrovaný a pokojný,“ povedal Róbert Matušík a prezradil, že brazílske jiu-jitsu má práve pre spomínané vlastnosti celosvetovú prezývku „umenie džentlmenov“.
Úspechy žnú po celej Európe
Robert Matušík začal s brazílskym jiu-jitsu vo Švajčiarsku a odvtedy už nechce trénovať nič iné, len toto. Keď sa vrátil domov, začal sa zdokonaľovať pod vedením Štefana Hupku, najvýznamnejšieho predstaviteľa tohto športu na Slovensku. Matušík sa nakoniec rozhodol rozširovať BJJ medzi ľudí a založiť si vlastnú telocvičňu Fighting Gym v Topoľčanoch. Doteraz odchovali napríklad sedem víťazov európskeho pohára, dvoch majstrov Českej republiky, jedného, ktorý vyhral majstrovstvá v Maďarsku a mnoho rôznych umiestnení na popredných priečkach na lokálnych, ale aj európskych súťažiach.
Najbližšie plánujú cestovať do hlavného mesta Írska, Dublinu, aby zabojovali o opasok európskeho šampióna a následne o mesiac budú bojovať v Chorvátsku na prestížnom turnaji o miestenky na Abu Dhabi World Pro (profesionálne majstrovstvá sveta v BJJ).
V roku 2017 pripravujú zverejniť aj nové video, ktorým chcú priblížiť verejnosti brazílske jiu-jitsu a rozšíriť povedomie o tomto športe.
Autor: Lucia Puttersteinová