Aké zmeny nastali počas krátkej letnej prípravy sme sa porozprávali s predseda ObFZ Topoľčany Pavlom Šípošom.
Letná prestávka bola veľmi krátka, čo sa udialo na ObFZ Topoľčany. Aké novinky čakajú zástupcov v okresnej súťaži?
– Myslím, že prestávka v našom ObFZ bola primeraná, keďže máme v 6. aj 7. lige po 14 prihlásených družstiev v kategórii dospelých, začíname až 21. 8. Po hodnotiacej konferencii a následnom aktíve ŠTK začali prípravy na nový ročník, keďže neboli ešte jasné podmienky novelizácie Súťažného a Registračného poriadku, čakali sme na ich konečnú verziu.
Myslím, že v konečnej fáze boli do týchto noriem zapracované požiadavky, ktoré sú pre amatérsky futbal osožné. Či už to je transfer hráča s obmedzením (bývalé hosťovanie hráča). Ďalej je to článok 28 v SP, ktorý je o osobitných podmienkach pre stretnutia mládeže. V regionálnej súťaži a v oblastnej súťaži môže klub uzatvoriť dohodu s iným klubom o vytvorení spoločného družstva mládeže, ktorej platnosť je jeden súťažný ročník.
A celkom novinka, ktorá je v iných ObFZ už využitá a bola požiadavka i u nás, avšak v čase rozhovoru podľa vyjadrenia sekretára ešte nezrealizovaná v našom ObFZ je to, že dva kluby rozdielnej úrovne súťaží riadených ObFZ a RFZ môžu uzatvoriť dohodu o striedavom štarte hráča vekovej kategórie mládeže za oba kluby v danej vekovej kategórii. V neposlednom rade, rezonujú členské príspevky ako novinka, ktorá vyvolala, myslím, búrlivý ohlas a aj nejasnosti, no v súčasnosti sa kryštalizuje smernica a nechcem predbiehať, ale ak by sa naplnili predpokladané prepočty, tak myslím, že kluby ktoré pracujú s mládežou, budú prekvapené.
Do krajských súťaží za dospelých postúpili Oponice, z dorasteneckej súťaže Krušovce a Tovarníky. Na prvý pohľad to teší, ale na druhej strane v doraste zostalo len päť družstiev. V čom vidíte problém, že v okrese je tak málo dorasteneckých celkov?
– Päť družstiev v okresnej súťaži je žalostné číslo. Kde hľadať problém? – to by skôr mali vedieť v kluboch. Môj osobný je vo viacerých bodoch. Či už je to, že kvalitnejší hráči sú ostaršovaní a hrajú radšej za dospelých, prípadne idú hrať do družstiev, ktoré hrajú krajskú súťaž dorastu, ktorá má svoju kvalitu a úroveň, možno populačný problém a v neposlednom rade i nezáujem generácie dorastencov, uprednostňujú iné záujmy a záľuby vo svojom veku. Možno treba začať viac využívať už spomenuté novely súťažného poriadku pre mládežnícke družstvá.
Skvelé sú počty v starších žiakoch (18 družstiev) a v mladších žiakoch (16). Zrejme v obciach je záujem o prácu s najmladšími futbalistami...
– Na začiatok sezóny je to ozaj iné číslo ako v kategórii dorastu. Myslím, že s uvedenými kategóriami sa pracuje možno zanietenejšie a je záujem aj rodičov na výchove. ObFZ sa znovu po rokoch vracia na základe pripomienok klubov k novému modelu súťaže. Táto bude pozostávať zo základnej a nadstavbovej časti, v ktorej by mali v jarnej časti naraziť na seba družstvá na približne rovnakej úrovni na základe výsledkov zo základnej časti. Všetko je však podmienené, aby aj prihlásené družstvá dohrali súťaž, aby to nenarušilo rozlosovanie v ďalšom priebehu ročníka.
Sme na začiatku sezóny, kde ide o reorganizáciu 2. ligy SFZ na 16 družstiev a táto sa môže preniesť až na tie posledné stupne súťaže, preto chcem všetkých požiadať o fair-play hru a vystupovanie, aby mali z hry všetci diváci a hráči pôžitok a radosť z gólov v súperovej bránke.