BOJNÁ. Jedinečná 3D vizualizácia Veľkomoravského hradiska v Bojnej obecenstvo vtiahne do dobovej atmosféry zaniknutého hradiska. Jej premiéra bola spustená priamo v priestoroch novopostavenej východnej brány na Cyrilometodských slávnostiach.
Presvedčil ich starosta obce
S cieľom popularizovať našu históriu a archeológiu spoločnosť Dwarf digital archeology, na čele s Igorom Furuglášom, oživuje hrady a hradiská prostredníctvom video rekonštrukcií so sprievodným audio komentárom. Na premiérach sa tak divák s pomocou 3D okuliarov ocitne priamo v pripravenej animácii, ktorá je preňho prínosnejšia ako texty a kresby v knihách a na internete.

S nápadom spracovania vizualizácie bojnianskeho hradiska sa zahrávali už dlhší čas s Petrom Jenčíkom, zakladateľom portálu venovanému slovanským hradiskám. „Definitívne nás nakoniec presvedčil starosta obce Bojná, Jozef Stankovský, ktorý je sám veľmi zapálený pre históriu a Hradisko Bojná Valy je jeho srdcovkou,“ hovorí Igor Furugláš, „prišiel dokonca na jednu moju prednášku do Nitry na Univerzitu Konštantína Filozofa a presedel ju celú v miestnosti so študentmi, aby si ma odchytil a presvedčil o projekte osobne.“
Najťažšie bolo spracovať terén
Pri príprave dobových situácií museli brať do úvahy zmeny, ktorým zemský povrch prirodzene podlieha. Vrstevnice územia dostali k dispozícii od Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AU SAV). „Treba ale pochopiť, že terén ako ho vidíme dnes z meraní, je už erodovaný. V časoch, keď hradisko stálo, bol mierne odlišný,“ objasňuje Furugláš poukazujúc hlavne na valy, kde sa zmeny prejavili najviac. Tie sú erodovaným pozostatkom dreveno-zemnej a kamennej konštrukcie, ktorá mala výšku aj 8 – 10 metrov. Po jej erodovaní zostáva už len rozpadnutý, pár metrov vysoký a široký val, ako ho vidíme na hradisku dnes. Rovnako do dokumentu zapracovali aj priekopu nachádzajúcu sa pred hradbou, ktorá je dnes už sotva viditeľná.
Vychádzali z reálnych snímok
Napriek tomu, že z dielne Igora Furugláša vzišlo už množstvo podobne spravovaných archeologických lokalít, Bojná je podľa neho v istých ohľadoch výnimočná: „Projekt veľkomoravského hradiska sa líši od ostatných projektov napríklad tým, že v tých dobách bolo všetko stavané hlavne z dreva. Modelovať objekty z dreva je vždy ťažšie ako napríklad z kameňa a malty. Treba tu brať do úvahy nepravidelnosť prírodných materiálov, aby sme sa vyhli umelému konečnému dojmu.“
Pre potrebné snímky materiálov, ako napríklad fotky opracovaných drevených kolov si prišli počas stavby brány do areálu hradiska. Tie následne spracovali digitálne ako materiál na digitálny model. „Čím je pri modelovaní použitých viac autentických techník a materiálov, tým je potom celkový výstup prirodzenejší a vierohodnejší,“ dodáva Furugláš. Sám si vie romantickým pohľadom na históriu život v tých dobách na hradisku predstaviť, je si ale vedomý toho, že život vtedy nebola romantika, ale ťažká práca a boj o život.
Na hradisku sa nachádzalo viac objektov
Stavby, obvodová hradba, palisáda a brány v animácii sú na pôvodnom mieste, ako ich odkryli počas archeologických vykopávok. Na základe viacerých nálezov namodelovali aj trhovisko na miesto, ktoré i dnes domáci nazývajú ako Trhovisko. Pôdorys hradiska a presné miesta, kde boli objekty dokumentované konzultovali počas tvorby s pracovníkom AU SAV Zbigniewom Robakom.
„Na hradisku bolo určite viacej domov a iných objektov, ako v našej vizualizácii, ale ich zapracovanie do animácie by bolo len špekuláciou, preto sme sa rozhodli zapracovať len tie, ktoré boli archeológmi odkryté a doložené,“ vysvetľuje Igor Furugláš.
KATARÍNA NIKOVÁ