Bojujete každý večer s nekonečným uspávaním vašich ratolestí? Možno máte len prehnané očakávania a vaše dieťa nie je dostatočne unavené. Niektorí rodičia s vidinou rýchlejšieho a jednoduchšieho uspávania, siahajú po výživových doplnkoch s obsahom melatonínu vo forme cukríkov či sirupov.
Na trhu voľne dostupný výživový doplnok sa v niektorých krajinách predáva výlučne na lekársky predpis. V určitých prípadoch môže byť prospešný, všeobecne sa však užívanie melatonínu u detí neodporúča.
„Už vieme, že nie je bezpečný a môže dochádzať aj k predávkovaniu,“ hovorí skúsená spánková poradkyňa Zuzana Guzmická. V rozhovore prezrádza, čo môže byť za detskou nespavosťou, aký je jej názor na predaj doplnkov s obsahom melatonínu a poukazuje na ich nežiaduce účinky a riziká.
Problémy s uspávaním svojich potomkov zažíva veľké množstvo rodičov. Čo môže byť príčinou nespavosti a bráni deťom zaspať?
Najčastejšie je to načasovanie spánku, spánková hygiena a nastavenie hraníc. Od menších detí rodičia často očakávajú viac spánku ako reálne potrebujú.
Tým, že ich ukladajú na spánok príliš skoro, deťom sa nedá zaspať. Rodičia si myslia, že dieťa má problém, pričom je to len o únave, ktorá v čase uloženia na spánok nie je dostatočná.
U starších detí, tínedžerov, je taktiež problémom, že ich prirodzený biorytmus sa v tomto veku posúva na neskôr a oni naozaj nemusia byť schopní zaspať skoro.
Netreba tiež zabúdať na spánkovú hygienu. Pozeranie televízie, tabletov, mobilov tesne pred spaním môže u detí zvyšovať úzkosť, obavy a taktiež blokovať prirodzenú tvorbu melatonínu.

V prípade, že rodičia majú predsa len podozrenie na neprimeranú dĺžku spánku ich dieťaťa, ako môžu rozpoznať príznaky nedostatku spánku u detí a aký je ich dlhodobý vplyv na zdravie a vývoj?
Nevyspaté deti sú často unavené, zívajú, šúchajú si oči. Alebo naopak môžu byť nervózne, podráždené, hyperaktívne, často až agresívne.
V oboch prípadoch majú deti problém s reguláciou ich emócií, s učením, pamäťou a taktiež s koncentráciou. Môžu javiť známky porúch pozornosti a správania, pričom sú len nevyspaté. Spánok je ale príliš dôležitý na to, aby sme nad jeho nedostatkom len mávli rukou.
V článku sa dočítate:
- čo ovplyvňuje hladinu melatonínu v ľudskom tele,
- aké môže mať užívanie melatonínu nežiaduce účinky,
- v akých prípadoch je vhodné alebo žiaduce využívať tento hormón u detí,
- do akého veku sa užívanie prípravkov neodporúča vôbec,
- prečo nesúhlasí s voľným predajom,
- akými technikami možno prirodzene zlepšiť spánok detí?
Na trhu sa stretávame s výživovými doplnkami vo forme cukríkov, či sirupov s obsahom melatonínu, ktoré rodičom sľubujú jednoduchšie uspávanie ich ratolestí. Obracajú sa na vás rodičia s otázkami na využívanie týchto prípravkov?
Žiaľ áno. Rodičia často prekrývajú vyššie spomenuté problémy s vytvorením zdravých spánkových návykov melatonínom. Neuvedomujú si, že len prekrývajú problém, a hlavne dieťa v podstate dopujú.
Ako pôsobí tento hormón na telo? Zlepšuje aj samotný spánok?